Így évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik hazánkban, ami évente 65 kilogramm élelmiszer-hulladékot jelent fejenként.
Így évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik hazánkban, ami évente 65 kilogramm élelmiszer-hulladékot jelent fejenként.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felmérése szerint 4 százalékkal csökkent a magyar háztartásokban keletkező élelmiszer-hulladék mennyisége az elmúlt 3 évben. A kedvező tendencia fenntartásában a jövőben is fontos szerepe lesz a tudatos fogyasztóknak – erre hívta fel a figyelmet a hivatal jelentésében.
A 4 százalékos csökkenés azért is jelentős eredmény, mivel az eltelt időszakban a vásárlóerő bővülése csaknem 16 százalékos volt.
Igaz, az élelmiszerárak az inflációt meghaladó mértékben növekedtek.
Nem változott azonban az élelmiszer-hulladék összetétele: a keletkező mennyiség fele az elkerülhető kategóriába tartozik, azaz keletkezésük egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne. Tényleges pazarlásunk így tehát fejenként 32-33 kilogramm évente.
Leggyakrabban készételek, friss zöldségek és gyümölcsök, valamint kenyér, illetve egyéb pékáruk mennek veszendőbe. Mindez azt mutatja:
még bőven akad tennivalónk a környezettudatosságunk fejlesztése terén.
A háztartási élelmiszer-pazarlást a Nébih a továbbiakban is nyomon követi. Ez idáig hazánk az egyetlen ország a kelet-közép-európai régióban, ahol egyáltalán felmérés készült e témakörben. A közeljövőben várhatóan más nemzetek is megjelentetik majd adataikat, 2020-tól ugyanis minden uniós tagállam számára kötelező az élelmiszer-hulladék mérése.
A mostani kedvező, azaz csökkenő tendencia fenntartásában a jövőben is fontos szerepe lesz a tudatos fogyasztóknak.
A vírushelyzetben is a tudatosságot tartsuk szem előtt a készletek összeállításakor, vásárláskor, és az élelmiszerek felhasználásakor egyaránt!
A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!
Ősz és tél: a fűtéssel veszélyek, balesetek is jönnek
A karantén időszak első hulláma alatt megnövekedett az otthoni balesetek száma. Ezt elkerülendő a második hullámban, illetve a hideg idővel beköszöntő veszélyhelyzetek kapcsán érdeklődött a Haon.hu a Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól.
„Idén a mai napig 335 lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat a megyében, szeptember óta 76 alkalommal.
A lakástüzek száma mindig megemelkedik a hideg idő beköszöntével, hiszen ilyenkor többet tartózkodunk otthon, és több elektromos eszközt is használunk.
Többet főzünk, hosszabb ideig kell világítani, fűteni kell és szabadidős tevékenységeink nagy részét is otthon végezzük. Ezek pedig növelik a balesetek, lakástüzek kialakulásának kockázatát. A lakástüzek 99 százaléka emberi tevékenységre vezethető vissza. Napközben keletkezik a legtöbb lakástűz, hiszen ilyenkor vagyunk a legaktívabbak” – tudatta a katasztrófavédelem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.