A „Magyarország áldott emlékezetű királynéja” – Sisi, Ferenczy Ida és a magyar udvartartás című kiállítás a megnyitásától kezdődően egészen a Cifrapalota kényszerű bezárásáig nagy népszerűségnek örvendett.
A „Magyarország áldott emlékezetű királynéja” – Sisi, Ferenczy Ida és a magyar udvartartás című kiállítás a megnyitásától kezdődően egészen a Cifrapalota kényszerű bezárásáig nagy népszerűségnek örvendett.
Sokan szerették volna még az eredetileg február végéig nyitva tartó tárlatot megtekinteni, ezért a múzeum munkatársai elkészítették annak virtuális változatát. A látogató végigjárhatja a tárlat mind a négy termét, megcsodálhatja a kiállított, különleges tárgyakat. A műtárgyakra ráközelíthet, az információs táblákat pedig el tudja olvasni a látogató.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Rekonstruálták Erzsébet királyné koronázási ruhakölteményét
A magyarok koronát tettek a fejére, ő pedig a szívét adta cserébe. Erzsébet királyné, Sisi koronázási ruhájának története kalandos, jelenleg újraalkotott változatban éli következő életét. December 12-től pedig a magyar koronázási ékszerek másolatával együtt a gödöllői kastélyban látható.
Erzsébet, Ferenc József felesége, Ausztria császárnéja, Magyarország és Csehország királynéja kifinomult ízléssel választotta meg öltözékeit, s kitörve a tradíciók fogságából, megteremtette az egyéniségéhez illő viseleteit. Gardróbjának legszebb darabjait 2004 óta Czédly Mónika ruhatervező kelti életre: korabeli festmények, fotók és leírások alapján készült remekművei egymás után kerülnek ki a műhelyéből.
Bár lassan már húsz éve Gödöllőn lakik, ahol Sisi oly’ sok boldog órát töltött a kastélyában, érdeklődése jóval korábbi keletű.
– Nagymamán csodálatos ruhákat, jelmezeket varrt nekem. Megtanított hímezni, gobelinezni, s beavatott a perzsaszőnyeg-készítés titkaiba is – meséli. – Művészek jártak hozzá, többek között Váradi Hédi, Bessenyei Ferenc, fellépő öltözetet tervezett a Vámosi–Záray házaspárnak, meseszép versenytáncos ruhákat alkotott. Engem valósággal elvarázsolt a világa, gyönyörű textilek, csipkék, tüllök, fűzők, kesztyűk, legyezők között élt, a bútorairól és a porcelánjairól nem is beszélve.
Szerettem volna, ha mesél a régmúltról, az élményeiről, de azokban az időkben jobb volt hallgatni, hiszen kétszeresen is margóra került a családunk: arisztokrata származásunk, illetve apukám testvérének ’56-os forradalmi tettei miatt. Ükapámnak pedig volt egy kis textilüzlete a főváros szívében, ahol még Natália szerb hercegnő is vásárolt, s nem kizárt, hogy Erzsébet királyné is megfordult nála.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.