Kincskereső túrák országszerte

A geocachingre vállakozók olyan tájakra is eljuthatnak, amelyek a turistakönyvekből kimaradtak.

null

Vajon milyen érzés lehet egy kis műanyag dobozka után kutatni mondjuk a Bakonyban az Öreg-köves-víznyelőbarlangban vagy Dunakeszin a mézeskalács házak mellett a sínek mentén? Ha erre az a válasza, hogy bizonyára fantasztikus, akkor a geocaching-et önnek találták ki.

A geocaching lényege, hogy a résztvevőknek egy felfedezésre, megismerésre érdemesnek tartott helyen elrejtett lá­­dikát kell GPS-koordináták alapján megtalálniuk.

A geoláda egy látogatói napló és egy rövid játékleírás mellett általában néhány apró ajándékot is rejt, így ebben a kikapcsolódási formában ötvöződik a természetjárás és gyerekkorunk kincskereséseinek minden iz­­galma is.

Gulyás István geocaching közben, a felnőtteknek az oda vezető út jelenti az élményt
Fotó: Gulyás István / DELMAGYAR.HU – MEDIAWORKS

Térkép helyett GPS

– Tíz éve egy autós GPS-szel a kézben kezdtük, ma már elég a mobiltelefon is – mesélte Gu­lyás István és felesége, Niki.

A házaspár néhány évre ugyan „szüneteltette” a ládák felfedezését, míg a gyerekeik túl kicsik voltak, de pár éve újra belevetették magukat a kincskeresésbe.

– Régebben az őszi, tavaszi hosszú hétvégéinket mindig eköré szerveztük, ma­napság már nem, de minden kirándulásunkon része a programnak.

A gyerekek is egyre jobban élvezik, hogy közös kalandjaink vannak.

Réka hét-, Hédi hároméves, nekik még a láda megtalálása jelenti az izgalmat, nekünk pedig inkább a túra, az oda vezető út, hogy közös élményeket gyűjtünk. Akik elrejtik ezeket a geoládá­kat, azok helybeliek, olyan he­­lyekre vezetnek el és olyan érdekességeket mutatnak meg, amelyek nincsenek benne a tu­­ristakönyvekben – mondta el a házaspár.

A geocaching izgalmas kiegészítője lehet egy családi kirándulásnak
Fotó: Gulyás István / DELMAGYAR.HU – MEDIAWORKS

Csongrádi láda geocaching

Az országban közel 4300 geoláda van, ezek egyik kimondott célja a környék megismertetése. Korábban már írtunk az Ásotthalmiról.

Az egyik csongrádi láda például „multi”, azaz több állomást is érinteni kell a Körös-toroktól kezdve az Ellés-monos­torig a városon át, mire a játékosok megfejtik a hozzá tartozó jelszót. Más vidékeken múzeumokba, kiállítóhelyekre visznek el a ládikák, de olyan is van, ami például egy kecskesajtkészítő farmjára vezet el.

Kutyák, sziklafal

A kincskereső család jó párszor keveredett kalandokba a ládák keresése során:

tévedtek már be magánterületre, ahol kutyák elől kellett menekülniük, néha villanypásztorok alatt kellett bujkálniuk, vagy épp a sziklás terep jelentett kihívást, de olyan is volt, hogy lemerült a GPS, és azt sem tudták, hogyan találjanak vissza a kocsihoz.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Idén is teljesíthető a családi túramozgalom

Sokak számára motivációs tényezővel bírhat, ha a természetjáráshoz valamilyen kihívás is kapcsolódik. A Teljesítménytúrázók Társasága által kiírt „Túrázik a Család” mozgalom teljesítése egész éves elfoglaltság lehet – írja a csupasport.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.