Mit gyógyítanak a különböző fajta mézek?

A mézek és egyéb méhészeti termékek fogyasztása napjainkban reneszánszát éli.

null

Fekete József, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Nógrád megyei szaktanácsadója elmondta: ezek a mézek amellett, hogy támogatják az immunrendszert, vírus- és gombaölő hatással is bírnak.

Az aranyló finomság jótékony hatást gyakorol az immunrendszerre
Fotó: L. B. / NOOL.HU

– Szerencsére manapság ismét kezd divatba jönni a mézfogyasztás. Minden fajtának megvan a maga hatása.

A repceméz a magas vastartalma miatt a vérszegénység ellen ajánlott. A napraforgótáblákról gyűjtött aranyló finomság koleszterincsökkentő hatással bír, a szelídgesztenye pedig szíverősítő, vérképzést segítő és értágító.

Vannak olyan mézek is, amelyek fogyasztása kifejezetten az influenzaszezon idején ajánlott. Az egyik ilyen az akác, amely erősíti az immunrendszert, illetve segít a méregtelenítésben, és emésztési panaszok ellen is hasznos. Felső légúti panaszok esetén a hársmézet érdemes beszerezni – mondta a szakember.

Fekete József: a méhészeknek tavaly a korábbi években megszokott mennyiség harmadát sikerült elérniük
Fotó: L. B. / NOOL.HU

– A különböző mézek mellett szólni kell a virágporról is, ami a magas fehérje- és vitamintartalma miatt kifejezetten alkalmas a lábadozó betegek gyógyulásának elősegítésében.

Szintén jó a légutakra a propolisz, amit a méhek maguk is fertőtlenítésre használnak. Emellett ismert a gyulladáscsökkentő és a gombaölő hatása is. Ezeken túl ott van még a méhpempő, amely égési sebek és immunrendszeri zavarok kezelését segítheti, valamint maga a méhméreg, amit inkább a gyógyszergyártás terén használnak – tette hozzá Fekete József.

Kitért arra is, hogy

a méz és az egyéb méhészeti termékek fogyasztása napjainkban a reneszánszát éli.

Ezt mutatja, hogy a természetes immunerősítő iránt megnövekedett az érdeklődés a piacokon és a termelőknél az elmúlt években. Egy felmérés szerint a megkérdezett fogyasztók 75 százaléka már közvetlenül a méhészektől, míg a fennmaradó 25 százalék a szupermarketek polcairól szerzi be a mézet.

– Fontos, hogy ezek a termékek a lehető legrövidebb úton jussanak el a fogyasztóhoz. A tavalyi már a második gyenge év volt a méhészek számára. Számadatokban kifejezve úgy 25-30 százalékát sikerült elérnünk a korábbi években megszokott mennyiségnek. Ennek az időjárás volt az elsődleges oka. Ez is közrejátszik abban, hogy a méz ára idén emelkedett, így jelenleg közelít a reális értékéhez. A megyénkben a termelőtől vásárolt vegyes virágmézek kilogrammonkénti ára 1500 és 2000 forint között mozog, míg az akácmézé 2300 és 3000 forint között – fejtette ki Fekete József.

Amint a szaktanácsadó hozzátette: az ár attól is függ, hogy a fogyasztók a háztól, a piacon vagy egy kis ajándékboltban kívánják beszerezni az egészséges finomságot.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Idén is megválasztották az év kiváló magyar mézét Gyulán

Több szempontot is figyelembe vesz a zsűri a gyulai „mézválasztó” versenyen – írja a haon.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.