A kitörő Etna felhője Hajdú-Bihart is elérheti

A vulkán kitörésével csaknem 20 kilotonna kén-dioxid került a magaslégtérbe, ennek veszélyeire fel kell készülnünk.

null

Szicília északkeleti részén történt ugyan, de Magyarország északkeleti részére is kihathat az Etna 2021-es kitörése. A Napló Szoboszlai Endre csillagász-ismeretterjesztőt kérdezte arról, hogy mire számíthatunk a következő időszakban. A szakember először arra hívta fel a figyelmet, hogy a vulkán kitörése miatt körülbelül húsz kilotonna kén-dioxid került fel eddig a magaslégkörbe, és sztratoszférikus szél megkezdte ennek szétterítését.

„Ez jelentheti a veszély első lépcsőfokát, akár környékünkön is. Még drasztikusabb, sokáig eltartó vulkánkitörés pedig ennél is veszedelmesebb lehet”

– mutatott rá Szoboszlai Endre. – A Föld 4,3 milliárd éves történetében sokszor előfordultak egészen tragikus események, melyek között bőven akadtak vulkánkitörések is – emlékeztetett a szakember, majd hangsúlyozta: nem szabad magunkat abba a hiú reménybe ringatnunk, hogy ilyen katasztrófa nem következhet be modern technikai civilizációnk idején.

Szoboszlai Endre szerint akár az Etna kitörése is okozhat jelentős veszélyt! Amennyiben egy nagyobb és hosszan tartó vulkánkitörés következtében a Föld magaslégkörébe olyan mennyiségű gáz, füst, vulkáni hamu és egyéb szennyező anyag kerülne fel, és ezen felhőt a légköri áramlatok szétterítenék, az egészen súlyos tragédia felé sodorhatná bolygónk élővilágát – tudatta a szakember, majd hozzáfűzte:

egy egészen elképesztő méretű és sokáig eltartó vulkánkitörés akár olyan veszedelmes is lehetne, ami az emberiség, vagy akár az egész földi életet kipusztíthatná.

Izzó lávát és hamufelhőt lövell ki az Etna tűzhányó a szicíliai Milo közelében 2021. február 24-én
Fotó: MTI/AP/Salvatore Allegra

A szakember a borús jövőképet azzal magyarázza, hogy amennyiben a felsőlégkör sötétté válna, a Nap éltető sugárzása nem, vagy csak részben érné el a Föld felszínét: ez a fényszűrés halálos folyamata. – Ennek következtében a növényvilág egy idő múlva satnyulna, majd elhalna, ennek következtében az állatvilág is rövidesen elpusztulna. Az emberiségre pedig ugyanez a veszedelem várna, ha nem lenne növényekből és állatoktól származó élelmiszerünk, egyszerűen egy idő után éhen pusztulnánk – világított rá a vulkánkitörés legdrasztikusabb következményeinek lehetőségére a csillagász-ismeretterjesztő.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.