Igazi otthonra talált Szarvason a rendező

A Cervinus Teátrum főrendezőjének, Varga Viktornak élete a kreativitás, újabban pedig a dalszerzésben próbálta ki magát.

null

A rendező először építésznek tanult, majd egy véletlen folytán színész lett, ma pedig már rendezői székben ül. A Cervinus Teátrum főrendezőjének, Varga Viktornak élete a kreativitás, újdonságként most a dalszerzésben próbálta ki magát. A veol.hu a munkájáról beszélgetett vele.

– Ön jelenleg a szarvasi Cervinus Teátrum főrendezője. Hogyan jutott el idáig?

– A pályámat Tatabányán kezdtem, a Jászai Mari Színházban, majd a Győri Nemzeti Színházban játszottam színészként. Később a pozsonyi főiskolára mentem rendezőnek tanulni, innen ered nálam a kétnyelvűség. Ekkor hívtak fel Szarvasról, hogy volna-e kedvem a szlovák színházuk magyar társulatával együtt dolgozni. Mivel korábban már vendégeskedtem a településen, ahol a pályafutásom kezdetén is nagyon jól éreztem magam, így szívesen tértem vissza. Ma pedig immár tíz éve lakom és dolgozom a történelmi Magyarország közepén, ahol otthonomra találtam, hiszen a Körös és a környező holtágak miatt emlékeztet szülőhelyemre, Nyárasdra. A jövőmet is itt képzelem el.

A rendező mindig a kreativitást kereste a színházi világban
Fotó: Valló Zoltán/beol.hu

– A színházi világból sokszínűségéből következett a dalszerzés?

– Amikor társulatommal a Twist Olivér című musicalt próbáltuk, háttér-animációkra volt szükségünk egy ledfalas technikai megoldáshoz. Ekkor kértem fel Szekér Gergőt, aki amellett, hogy énekes, színész, valamint zeneszerző, nagyon jó animátor is, sok mindent ért és tud, ami a filmekkel kapcsolatos. Miközben ő a musical hátterein dolgozott, én felfigyeltem a monitorja jobb oldalán felvillanó, különböző szövegfoszlányokra. Rákérdeztem, hogy mik azok, amire azt felelte, hogy egy új dal, amin épp dolgozik. A zenéje akkor már megvolt, csak a szöveg hiányzott hozzá. Mivel tetszett, amit láttam belőle, így amíg ő a színházi animációkat és a háttérvideókat szerkesztette, elkezdtem gondolkozni a dalszövegén. Így gyakorlatilag ketten írtuk meg a Hazatérsz című dalt, amivel bejutottunk A Dal 2021-be, melynek harmadik válogatóján, most szombaton lép színpadra Gergő.

– A színházi pálya gyermekkori álma volt?

– Igazából teljesen véletlenül keveredtem a színházi világba, eredetileg építész akartam lenni. El is végeztem a magasépítészeti szakot, de nem volt elegendő kreativitás benne számomra. Majd belépett az életembe az amatőr színjátszás, amit élveztem ugyan, de még mindig nem éreztem az igazi kiteljesedést. A rendezői elhatározás végül a Győrben töltött éveim alatt fogant meg, amikor már sokat tapasztaltam a rendezőkkel kapcsolatban, hiszen régóta figyeltem a munkájukat, miközben színészként dolgoztam velük. Tevékenységüket összetettnek láttam, amiben egyszerre több dologra kell odafigyelni, ezt pedig izgalmasnak gondoltam. A megfelelő szakmai tudáshoz azonban ragaszkodtam, ezért jelentkeztem a pozsonyi főiskolára, ahol olyan tanárok voltak a rendezői szakon, akik engem érdekeltek.

 

– Milyen meghatározó pontok voltak eddig szakmájában?

– Egyrészt a szarvasi színház, ami a semmiből épült fel, gyakorlatilag mi fogtuk a kezét, majd odáig fejlődött, hogy felépült hozzá a vízi színház. Fontosak voltak még a kezdetek is, hiszen Tatabányán Szarvashoz hasonlóan indult minden. Ott egy népház volt, ami általunk és belőlünk vált a mai Jászai Mari Színházzá. De talán a legmeghatározóbb mindig az volt számomra, amikor gyerekeket vontam be az előadásokba. A fiataloknak a közös munka során ugyanis egy olyan fajta szabadságot, gondolkodást, önbizalmat és kreativitást adhattam át, amivel később akár színészként, ügyvédként vagy bármilyen más szakmában felszabadultan, önfeledten és boldogan élhetik az életüket. A legfontosabb persze mindenkor az, hogy valami jót tegyek, és pályafutásom során mindig olyan érzés szülessen meg bennem, amitől én is jól érzem magam, és a környezetem is.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.