Tolna megyei gyümölcsöseiben is elkezdték metszeni a fákat

Igyekezni kell a metszéssel, hiszen ha beindulnak a rügyek, már nagyobb kárt okozhatunk vele, mint hasznot.

null

Nemcsak a szőlőben, de a gyümölcsösökben is csattognak a metszőollók, alakítják a koronát a gazdák. Az elmúlt hetek csapadékos időjárásának köszönhető, hogy a talaj is feltöltődött, így nincs akadálya annak sem, hogy a kihalt fákat most pótolják.

Metszés nélkül a gyümölcsfák elveszítik formájukat, kevesebb virágot és termést hoznak, és hamar felkopaszodnak, mondták az általunk megkérdezett gazdálkodók. Ugyanakkor nehézséget jelent, hogy a különböző gyümölcsfákat eltérő metszéssel lehet optimális növekedésre bírni. Nem mindegy az sem, mennyi idős a fa. Általános érvényű szabály, hogy mindig a metszés alatt lévő rügyek hajtanak ki legerősebben, illetve minél erősebben metszünk vissza egy ágat, annál erőteljesebben hajt ki, mondta Csapó Mihály, bátaszéki gazdálkodó.

Minden növénynek megvan az optimális metszési ideje, tudnunk kell, hogy mikor alkmas megmetszenünk a fákat
Fotó: PEXELS

Jelenleg a körtefákat, a meggyet, a szilvát és a barackosokat lehet metszeni, az almásokkal még várni kell. Minden növénynek megvan az optimális metszési ideje.

A tavalyi nehéz év után – szinte minden gyümölcsfát kisebb-nagyobb mértékben fagykár ért – még inkább érdemes meggondolni, mennyire szeretnénk megterhelni a fáinkat, mondta Horváth Péter, bonyhádi kertész. A szakember hangsúlyozta, minél magasabb létrát kell használni a szedésnél, annál kevésbé jövedelmező az adott gyümölcs értékesítése.Vagyis

az alacsonyabb koronával jobban járnak a termelők.

A növényvédelemre is felhívta a figyelmet, miszerint időben kell elvégezni a rezes lemosó permetezést. Sajnos nagyon sokan telepítenek úgy gyümölcsöst, hogy előtte nem tájékozódnak arról, hogy milyen koronát érdemes az adott fajtánál kialakítani, a későbbi években ugyanis már nehéz változtatni azon, hangsúlyozta a szakember.

A sövények metszésének is most van az ideje, a gyorsan növő fajokat kétszer: tavasz végén és nyár végén metsszük, míg a lassabban növőket elegendő évente egyszer, nyáron.

A nyáron virágzó bokrokon a virágrügyek a friss hajtásokon fejlődnek, tél végén, még a hajtások növekedése előtt metsszük őket. A tavasszal virágzó bokrok esetében a virágrügyek az előző évi hajtásokon fejlődnek ki, tél végén nem szabad őket metszeni. Elvirágzás után távolítsuk el a felesleges hajtásokat. A zöldmetszést a nyár közepétől, főleg az érzékenyebb fáknál végzik, de augusztus végéig be kell fejezni.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Őrületbe kergetik a lakókat a vetési varjak Nógrád megyében

Megyeszerte varjak borzolják a kedélyeket. Túl jól érzik magukat a belvárosban – írja a Nógrád megyei hírportál, a nool.hu.

Nógrád megye több váro­sában is zavaró a vetési varjak jelenléte, hiszen nemcsak hangosak, hanem piszkot is hagynak maguk után. Azonban védett madárfaj lévén, az önkormányzatoknak engedélyre van szüksége a fészkek eltávolításához, amelyek helyett újakat kell biztosítani egy másik, arra alkalmas helyszínen.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.