Mindig a fajok nyomában jár a csabai madarász
Vasas András állandó mozgásban van, amióta csak az eszét tudja, madarászkodik. Írt könyvet, és többször volt szerencséje egzotikus madártúrákon részt venni, bejárta a világot Afrikától egészen Ázsiáig – írja a BEOL.
Amellett, hogy madarász, lelkes természetvédő, megfigyelő, aki maga rajzolja meséjéhez az illusztrációkat.
– Honnan a madarak iránti szeretete?
– Emlékszem, édesanyám 2. osztályos koromban megjegyezte: „fiam, te már minden madarat ismersz.” Persze még most sem ismerem az összeset, de való igaz, hogy egyfajta belső késztetést érzek, mindig vonzott a madarászat. Tinédzserkorom végén, húszas éveim elején el is határoztam, ez lesz a fő csapásirány. Első ismereteimet könyvekből és nálam idősebb megfigyelőktől szereztem, aztán később Debrecenbe kerültem, ahol lediplomáztam.
– Mit csinál egy terepmadarász?
– A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Békés Megyei Helyi Csoportjának kötelékében megfigyeléseket végzek, például a gyakori fajok élőhelyének változásait követem nyomon. Jelenleg a járványhelyzet kevéssé engedi, de egyébként programokat szervezek: bemutatógyűrűzéseket, kirándulásokat, szakmai előadásokat tartok. Dolgozom a könyvem újabb kiadásán is, amelyet saját illusztrációim színesítenek. Országunk a szikes tavak világának legnyugatibb csücske, ennek az élőhelynek a madárvilágát és veszélyeztetettségét mutatom be egy gulipánfióka történetén keresztül a gyerekeknek.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.