Fenyőrigók szállták meg a Dél-Alföldet

A fenyőrigók több százas csapatok mozognak a legelőkön, kaszálókon, bokros területeken.

null

A Dél-Alföldön nem költ a fenyőrigó, de a hideg hónapokban szép számban telelnek a vidéken. Néhány napja azonban a korábbinál jóval több helyen és jóval népesebb csapatok bukkantak fel mindenfelé. Valószínűleg a február közepi hidegfront hatására mozdultak délebbre az északabbi tájakon telelő példányok.

A Dél-Alföldön nem költenek fenyőrigók, de a hideg hónapokban szép számban telelnek azon a vidéken
Fotó: FLICKR

A KMNP Kis-Sárrét részterületén – ahol amúgy is jelentős a telelőállomány -, szinte mindegyik pusztafolton megjelentek az egyre újabb, több százas fenyőrigó-csapatok. A vizenyős kaszálókon, legelőkön és a kökénybokrok környékén is rájuk bukkanhatunk.

Kardoskúti tájegységünkön szintén mindenfelé megszaporodtak. A csomorkányi területrészen például 230-250 példányos csapatot is láttunk, de a Fehér-tó környékén, a pusztában szétszóródva is szép számban mozognak.

A Csanádi pusztákon, Királyhegyes és Makó-Rákos körzetében is nagyon sok a fenyőrigó, több csapat is mozog egy időben, s mindegyik legalább száz példányból áll.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Mindig a fajok nyomában jár a csabai madarász

Vasas András állandó mozgásban van, amióta csak az eszét tudja, madarászkodik. Írt könyvet, és többször volt szerencséje egzotikus madártúrákon részt venni, bejárta a világot Afrikától egészen Ázsiáig – írja a BEOL.

Amellett, hogy madarász, lelkes természetvédő, megfigyelő, aki maga rajzolja meséjéhez az illusztrációkat.

– Honnan a madarak iránti szeretete?

– Emlékszem, édesanyám 2. osztályos koromban megjegyezte: „fiam, te már minden madarat ismersz.” Persze még most sem ismerem az összeset, de való igaz, hogy egyfajta belső késztetést érzek, mindig vonzott a madarászat. Tinédzserkorom végén, húszas éveim elején el is határoztam, ez lesz a fő csapásirány. Első ismereteimet könyvekből és nálam idősebb megfigyelőktől szereztem, aztán később Debrecenbe kerültem, ahol lediplomáztam.

– Mit csinál egy terepmadarász?

– A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Békés Megyei Helyi Csoportjának kötelékében megfigyeléseket végzek, például a gyakori fajok élőhelyének változásait követem nyomon. Jelenleg a járványhelyzet kevéssé engedi, de egyébként programokat szervezek: bemutatógyűrűzéseket, kirándulásokat, szakmai előadásokat tartok. Dolgozom a könyvem újabb kiadásán is, amelyet saját illusztrációim színesítenek. Országunk a szikes tavak világának legnyugatibb csücske, ennek az élőhelynek a madárvilágát és veszélyeztetettségét mutatom be egy gulipánfióka történetén keresztül a gyerekeknek.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.