Online túratérképet készített a kiskunhalasi egyesület

Az átlagosan 9–12 kilométeres túraútvonalak a térség gazdag élővilágát tárják a túrázók elé, a biztonságos barangolást biztosítva.

null

Egy hete tette közzé a Kiskunhalas és környékének épített és természeti látnivalóit megjelenítő online térképes adatbázist a halasi Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület a honlapján. Az átlagosan 9–12 kilométeres túraútvonalak a térség gazdag élővilágát tárják a túrázók elé, a biztonságos barangolást biztosítva – olvasható a Bács-Kiskun megyei hírportál, a Baon.hu oldal cikkében.

Fodor Imre túravezető, a halasi Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület tagja mutatja, hogy miként használható az online térkép.
Fotó: BAON/MESTER-HORVÁTH NIKOLETT

A Zöld Közösségért Természetbarát Egyesület évek óta szervez túrákat, szabadidős programokat Kiskunhalas térségében és az ország egész területén. Tavaly több mint kilencszáz fő vett részt túráikon.

– Tapasztaljuk, hogy az utóbbi években egyre többen barangolnak egyénileg és családosan is.

Nekik is szerettünk volna egy hasznos gyűjteményt szerkeszteni. Emellett pár hete egyesületünk felkérést kapott a kiskunhalasi önkormányzattól, hogy készítsünk egy gyűjtőtérképet a kistérségi látnivalókról, értékekről – tudtuk meg Fodor Imre túravezetőtől, egyesületi tagtól.

Hosszú tervezgetés után a térkép alapja végül a Google-alkalmazás lett. A térképet mindig a legfrissebb állapotában találják a felhasználók. Útvonaltervezéssel lehet eljutni a helyszínekre, amelyek közül többhöz tudtak az egyesületi tagok leírásokat, fotókat és hivatkozásokat is tenni. A térképet le lehet tölteni mobiltelefonra, táblagépre, beágyazható más honlapra, sőt, még hozzá lehet fűzni saját helyszíneket is.

– Természetvédelmi oltalom alatt álló fajok esetén pontos koordinátákat biztonsági okokból nem hozunk nyilvánosságra. A túraleírásoknál megemlítjük, hogy mely évszakban mely fajokra érdemes figyelni, de a látványosabb eseményekre, például a kora tavasszal esedékes tarka sáfrány, vagy a szeptember végi homoki kikerics tömeges virágzására leginkább szervezett keretek között, az egyesület rendszeresen vezetett túráin tudunk lehetőséges biztosítani – mondta Fodor Imre.

A térképes adatbázis elkészítéséhez az egyesületi tagok a helyi múzeumok, kiállítóhelyek adattárát használták, amit a saját terepbejárásaik alkalmával felderített érdekes pontokkal, látnivalókkal egészítettek ki.

– A térkép szinte mindennap újabb információkkal frissül.

Folyamatosan bővítjük a látnivalókat, és arra kérünk mindenkit, hogyha olyan természeti vagy épített értékről tud, amit még nem rögzítettünk, úgy küldje el egyesületünknek az adatokat, fotókat. Szeretnénk, ha a térképet mindenki a sajátjának érezni – hangsúlyozta a túravezető.

Kiemelte továbbá, az útvonalak kijelölése során törekedtek arra, hogy bemutassák a térség gazdag élővilágot rejtő természetvédelmi területeit is, így azok többnyire homokbuckák között, szikes legelők vagy épp vizes élőhelyek mellett húzódó földutakon haladnak. Fontosnak tartják megemlíteni: a magántulajdon és a természeti értékek védelme érdekében arra kérnek mindenkit, hogy a földutakról ne térjenek le.

A túrautak kezdő- és végpontjai megközelíthetőek tömegközlekedéssel, így akár nagyobb csoportok, családok is könnyen eljuthatnak oda. Átlagosan 9–12 km hosszúak és elég könnyű terepen vezetnek.

A teljes cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.