Elkészült a szécsényi turistakörút és kilátó

Közel 40 millió forintból valósult meg a 23 kilométer hosszú turisztikai attrakció.

null

– Az ötlet abból fakadt, hogy városunk szinte hihetetlen mennyiségű természeti és épített történelmi értékkel rendelkezik, amelyekről sokszor még az itt élők sem tudnak – mondta Golopi Károly. A Szécsény-Ért-Ékes Alapítvány kuratóriumának elnöke hozzátette: A 23 kilométeres turistakörút ezeket köti össze – olvasható a cikkben.

A turisztikai attrakció érinti a Ferences kolostort és a Forgách-kastélyt mint nemzeti emlékhelyeket, továbbá két nemzetközileg védett természetvédelmi területet az Ipoly partján, amelyeket az ártéri mocsárrétek és a különleges madárvédelmi övezet vesz körül. Ezenkívül útba esik a Benczúr-kastély, a gyönyörű Benczúr-síremlék, a Kelet-Közép-Európában egyedülálló ferde tűztorony, a szécsényi vár, a csodálatos Várkert és a Szent Antal keresztút. Olyan szórakoztató elemek is kapcsolódnak a körúthoz, mint a Robinson Szigetek kalandparkja, a Tömlöcbástya szabadulószobái vagy éppen a Nosztalgia Múzeum. Végül pedig, de nem utolsósorban a kilátó, amely a Szécsény melletti Öreg-hegyen kapott helyet.

Az Öreg-hegyre egyetlen jelentősebb út vezet, aminek a végén – vagyis a turisták által leginkább látogatott helyen – található a kilátó
Fotó: Hüvösi Csaba / NMH

– Innen belátható az egész szécsényi fennsík, valamint a Tátra, a Mátra és a Fátra hármas hegyvonulata, amelynek szimbóluma a magyar címerben is látható, a kettős kereszt alatt. Az Öreg-hegyre egyetlen jelentősebb út vezet, aminek a végén – vagyis a turisták által leginkább látogatott helyen – található a kilátó. Ennek tervezője és kivitelezője két helyi szakember, Murányi Péter és Rigó János voltak. Emellett külön köszönet illeti Petrás Lászlót és Laczkó Bertalant, akik ingyen és bérmentve az alapítvány rendelkezésére bocsátották a kilátóhoz és annak megközelítéséhez szükséges területet.

Nagy dolog ez, hiszen mindketten közcélért hoztak nagylelkű áldozatot, ami a mai nehéz helyzetben különösen becsülendő és ritka példa – mondta az alapítvány kuratóriumának az elnöke.

Információs rendszer segít tájékozódni

Golopi Károly kifejtette, hogy a körtúra útvonalához tartozik öt fedett pihenőhely, körülbelül egyenlő távolságra elosztva, biciklitárolókkal és tűzrakóhelyekkel felszerelve. Mindezt pedig európai színvonalú információs rendszer egészíti ki. Ennek része közel harminc útjelző oszlop, több mint hatvan UV-védett, időjárásálló útjelző tábla és egy tucat, hasonlóan magas színvonalú információs tábla. – Az egész projekt még ennél is összetettebb volt, hiszen több tematikus rendezvény kísérte: rendhagyó biológiaórák, több egyhetes vándortábor nagyrészt szociálisan hátrányos helyzetű gyermekeknek, egynapos mintakirándulások és konferenciák – mondta Golopi Károly.

A turistakörút bemutatásáról szóló eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.