Száztíz évvel ezelőtt épült fel a soproni Postapalota

Sopron több része még egészen máshogy nézett ki, amikor nekiláttak a szecessziós postapalota építésének.

null

A soproni szecessziós Postapalotát a művészettörténészek a magyaros szecesszió egyik legnagyszerűbb soproni alkotásaként emlegetik. A helyiek jól ismerik kapuját, amelyen belépve a város talán utolsó két telefonfülkéjét találhatjuk, és a főterem előterét, ahol húsz éve még hagyományos kisboltok várták a vásárlókat. 110 éve ebben a hónapban kezdték el a palota építését.

A pozsonyi főpostával együtt épült

A szecessziós Postapalota építése Schármár Károly építész irányításával zajlott Orth Ambrus és Somló Emil tervei alapján. Az építészpáros már gyakorlott volt, hiszen a sopronival egyidejűleg épült fel tervük alapján a pozsonyi főposta épülete is – mondta el az épületről dr. Veöreös András műemlék-felügyelő, a győri Széchenyi-egyetem oktatója.

Felirat a szobrokon

1913-ban készült el, a tekintélyt parancsoló épület azonnal Sopron egyik nevezetessége lett. A palota két belső nagy udvara körül elfoglalta a negyvenöt méter széles és száz méter mély telek egészét, amely az építkezés idején még az evangélikus temetővel volt határos (ami akkor még a Líceum, ma a Berzsenyi-gimnázium mögött volt).

Szabó Zoltán postavezető mutatta be a szecessziós stílusú épület szárnyait
Fotó: kisalfold.hu

Az épület homlokzata a kései szecesszió és a historizmus elemeit vegyíti, a belső térben viszont sok szecessziós részlet található. A bal oldali kocsi-, és a jobb oldali közönségbejáró kiemelkedik az épületből, mindkét kapu párkányát szobrok díszítik, amelyek oldalán az építészek neve és a munkálatok ideje olvasható.

A titokzatos sírkő

Dr. Veöreös András szerint különösen értékes a legtöbb soproni által ismert felvételi terem a fényáteresztő mennyezettel és a különleges csillárokkal. Ebben a teremben láthatóak a klasszikus fa postafiókok és az ügyintézők díszes állásai.

– Bár a városban közel ötszáz védett műemlék van – ez hazánkban a vidéki városok tekintetében a legmagasabb szám –, a századforduló környéki szecessziót csak néhány épület képviseli. Ezek közül emelkedik ki a Postapalota

– mondta dr. Veöreös András.

Érdekesség a száztíz évvel ezelőtt megkezdett építkezéssel kapcsolatban, hogy az alapozás során meglepetésre is bukkantak a soproniak. Itt találták meg ugyanis Caius Sextilius Senecio Centurio sírkövét. A lovas dombormű felirata bizonyítja, hogy a város római kori elődjét Scarbantiának nevezték. A síremléket a Soproni Múzeum római kori kőtárában őrzik.

A soproni Postapalota történetét bemutató eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.