Mint a bama.hu stábja kedden este már egy Facebook videóban beharangozta, komoly szélvihar és hóesés kezdődött a Misinán, a Mecsekben, annak is a magasabb pontjain.
Mint a bama.hu stábja kedden este már egy Facebook videóban beharangozta, komoly szélvihar és hóesés kezdődött a Misinán, a Mecsekben, annak is a magasabb pontjain.
Szerda reggel újabb felvételeket készítettek, mely megmutatja, hogy valóban szokatlanul sok hó esett így a tavasz kellős közepén.
Mint Sárkány Sándor, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője a bama.hu-nak elmondta, az időjárással kapcsolatban egy esetben kellett vonulniuk a Mecsekben: Kövestetőn egy kidőlt fa akadályozta a forgalmat, így ott szakszerű hatósági beavatkozásra volt szükség.
Ottjártukkor többen is megfordultak a környéken, bár hókotróval nem találkoztak, az út járható volt óvatosan. Sokan szánkót is ragadtak, és biztonságos helyeken húzták a kisgyerekeket. Mások driftelni próbáltak a tv-torony körül, igaz ezt már este is egyesek kipróbálták.
A Mecsekerdő zrt. a bama.hu szerkesztőségéhez eljuttatott közleményében felhívja a természetjárók figyelmét, hogy a Mecsekben nagy mennyiségű havas csapadék hullott, ezért a magasan fekvő erdei utakon a közlekedés balesetveszélyessé vált.
A fák frissen kifakadt lombja, ágai a nedves hó súlya alatt megtörhetnek, a felázott talaj miatt, a széllökések hatására akár egész fák is kifordulhatnak a földből. Az erdőgazdaság szakemberei folyamatosan figyelik a séta- és turistautakat, erdészeti utakat, és szükség esetén intézkednek a felszabadításukról.
A Mecsekerdő arra kéri a kirándulókat és a környéken lakókat, hogy a balesetek elkerülése érdekében a veszélyes időszakban ne induljanak az erdőkbe.
A Mecsekben az április havazást követően kialakult helyzetről szóló eredeti cikk, a képgalériával együtt IDE kattintva érhető el.
A nyár hosszabb, az ősz és a tavasz rövidebb lett hazánkban
Az elmúlt öt évtized hőmérsékleti adatainak elemzése alapján az ősz jelentősen, a tavasz mérsékelten rövidült Magyarországon, a nyár viszont ötven nappal hosszabb lett, mint a hetvenes években volt – derül ki egy új kutatásból, amelyet a Másfélfok.hu-n tettek közzé kedden az Origo cikke szerint. A változás egybevág az északi félteke egészén tapasztalható évszakeltolódásokkal. A folyamat következtében az ökológia rendszer szerkezete sérül, ami például a gyakoribb fagykárokon, a vándormadarak számának csökkenésén vagy éppen új, invazív fajok – köztük például új kórokozókat is terjesztő szúnyogfajok – megjelenésén keresztül is tapasztalható – olvasható Kis Anna meteorológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársa cikkében. Magyarországon az 1971 és 1980 közötti években átlagosan június 21-én kezdődött a nyár és augusztus 20-án vége is volt. Ezzel szemben 2011–2019 átlagát tekintve már május 29-től egészen szeptember 17-ig tartott a nyár, azaz körülbelül 50 nappal lett hosszabb. Az évszakok kezdetét és végét Kis Anna és munkatársai a hőmérséklet alapján definiálták: a nyár kezdetét akkorra datálták, amikor a napi középhőmérséklet meghaladta a 17,71 Celsius-fokot, a végét pedig az első ennél hűvösebb nap jelentette. A tél esetében – amelynél a hőmérsékleti küszöb 3,42 Celsius-fok volt – egy kisebb mértékű rövidülés tapasztalható: november vége helyett december elejére tolódott az évszak kezdete, és az utolsó vizsgált időszakban hét nappal korábban fejeződött be, mint 1971–1980-ban, de a köztes évtizedekben az is előfordult, hogy tovább tartott. Szükségszerűen a tavasz is rövidebb lett, de inkább az évszak végének korábbra tolódása miatt. A legnagyobb mértékben az ősz rövidült le: az 1990 előtti évtizedekben az átlagos hossza 100 nap körül alakult, ám az utána következő három évtizedben már kevesebb mint 85 nap volt. A szakemberek szerint az adatokból jól látszik, hogy a változás trendszerű: a nyár kezdeti időpontja évtizedről évtizedre előrébb kerül, míg a vége egyre nagyobb mértékben lóg bele a szeptemberbe.
A cikk IDE kattintva olvasható tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.