A megszállott dunaújvárosi pókgyűjtők kincsei

Az XXL Madárpók- és rovarkiállítást lebonyolító vállalkozás egy különleges világra nyitja rá az ablakot.

null

A pókok dolgában járatlanként, egyenesen az igazgatóhoz tartottam – meséli Balogh Tamás, a duol.hu újságírója. Egy szó nélkül, már megjelenésével is hitelesen bizonyította, hogy ez az ember a show világából érkezett. A veszedelmes munkákat elvileg és szerinte szelídebbre cserélte, és ahogy majd később a végtelen és színpadképes történeteiből kiderül, „önhibáján kívül” most már megszállott pókgyűjtőnek mondja magát. Németh Józseffel, a direktor úrral beszélgettünk.

Röviden a látnivalókról

– Nagyon sok egzotikus rovarfajt és tarantulát hoztunk magunkkal. Ritka és óriás példányokat. Élőket és preparált példányokat egyaránt. Az előbbiekkel a közönség személyesen, akár egy szelíd érintéssel is megismerkedhet, az ilyenkor már elmaradhatatlannak tűnő fotózkodás mellett.

Kézre, vállra, a bátrak még az arcukra is rá merik helyezni.

A kiállítás egy fesztiválsátorban tekinthető meg.

Miért hoztunk preparáltakat? A rövid életszakaszuk miatt. A különlegességük miatt nem egyszerű az élő példányok pótlása, hiszen hazánkban nem beszerezhetőek. Az életciklusuk: fél év a fejlődés a peteállapottól számolva, és ugyanannyi az életük… A bemutatót a hazánkban jelenleg érvényes járványügyi szabályok követésével tartjuk meg.

Kezdjük a pókos karriert is az elején!

– Álmomban sem mertem gondolni, hogy egyszer egy madárpók, skorpió vagy egy sáska bekerüljön az otthonomba. Több mint húsz éve egy németországi munkám során az egyik barátom megkeresett egy nehéz kéréssel: rám szerette volna bízni a terráriumát, benne egy tarantulával… Na ne! Semmit sem tudtam róluk. „ Most azért bújjam a könyveket, hogy megtanuljam, miként kell bánni vele?!” Aztán megdumált. Egy félév múlva hívom: „itt van a pókod, mi lesz vele?” Rohamosan nőtt, és egyre inkább megtetszett nekem. Két év múlva már gyanús lett, hogy megörököltem. Addigra már mindent tudtam róla.

Szelíden kell hozzányúlni, és akkor a pók is úgy viselkedik. Támadás előtt a potrohát dörzsöli, akkor jobb lesz békén hagyni…
Fotó: duol.hu

A felelős állattartás

– A tarantula ügyében is ez történt, de igazából már korábban is foglalkoztam állatokkal, csak egy kicsit nagyobbakkal, mert „cirkuszista” állatidomár is vagyok. A szakterületemhez a ragadozók, valamint a patások, de a minél nagyobbak tartoztak! Nagyszerű évek voltak, de a sok állatvédelmi intézkedés miatt ellehetetlenült ez az ősi szakma. Én is átnyergeltem máshova.

– A szépségük miatt a dél- amerikaiak lettek a legmegfogóbbak a számomra. Egyébként azok a legnagyobbak is. Utána jöttek az indiaiak. Ausztráliai pókokat nem tartunk és tenyésztünk Magyarországon, mert nekik van a legerősebb mérgük. A talajlakókat élvezi a legjobban a közönség, mert nem bújnak el. Nekem van fán lakó tarantulám is, ami egy ritka példány. Nehéz megfigyelni, mert öt perc alatt hálót sző. Nem a vadászatra, hanem komfortra és a bujkálásra.

Az ötlet

– A helyszín Németország, ahol ismét üzleti úton voltam éppen. Megláttam a reklámtáblákat: „Rovar- és tarantulakiállítás”. Na, oda el kell mennem, gondoltam. Kiderült, hogy nekem otthon annál már több volt, mint amennyit ott láthattam. Így jött az ötlet: mi lenne, ha bemutatnánk ezeknek a négytüdős tarantuláknak és a többieknek s titokzatos világát? Nem kell, hogy megvegyék maguknak, de adjunk lehetőséget arra, hogy megismerjék őket.

A teljes cikk IDE kattintva olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.