A személyes felelősségvállalás az első és legfontosabb lépés

Szamler László több mint tizennyolc éve vesz részt Kecskemét város civil életében.

null

– Mi indokolta a Zöld és Pont elindítását, milyen hiányt tud betölteni Kecskeméten?

– Több mint tizennyolc éve veszek részt Kecskemét város civil életében, így jól látom a társadalmi felelősségvállalás szépségeit és embert próbáló kihívásait is. Kecskemét civil szervezeti palettája igen sokszínű. Örvendetes, hogy a legváltozatosabb ügyek mentén szerveződnek polgári aktivitások. Sajnos ezek azonban rendszerint akció jellegűek, tünetet kezelnek és ritkán érnek el a problémát kiváltó okhoz. Aztán, ha eljutnak hozzá, arra már nem marad energia, hogy nekifogjanak a felszámolásához. Tapasztalatom szerint leginkább a rendszerszemlélet hiánya miatt, az összefogás szervezésekor kimaradnak érintettek, döntéshozók a munkából. Hiányzik a szervezeti struktúrából a menedzserszemlélet. Ezt a hiányt igyekszünk pótolni az arra nyitott, közösségi értékek mentén szerveződő, öntevékeny civilek számára.

– Mekkora a bázis, amelyre építhetnek?

– Örömmel mondhatom, hogy a vártnál sokkal nagyobb támogatottságunk lett a városrészben, sokan álltak mellénk. Hetvenen alapítottuk meg a Zöld és Pontot, ez a mindig mozdítható „kemény mag”, de most már több mint 1200 pártoló tagja van csoportunknak és ennek köszönhetően, alig öt hónaposan, számos nagyszerű élménnyel gazdagodhattunk.

– Többféle kezdeményezést, programot lehet már most a szervezethez kötni, melyeket lehetne kiemelni?

– Mindjárt az elején részesei lettünk egy városi projektnek, ami a közeljövőben várható rendeletmódosítás előkészítését célozza. Témája a háztartási- és a szelektívhulladék-gyűjtés gyakorlata körüli áldatlan állapotok, valamint az illegális hulladék felszámolása a városrészben. Aztán szerveztünk egy igazán jól sikerült elektromos- és elektronikaihulladék-gyűjtő akciót a Mozgó Diák Alapítvánnyal. Útjára indítottuk a Széchenyivárosi Tavasz elnevezésű programsorozatunkat, melynek keretében fényképalbumokba rendezve mutatjuk be a társasházi virágoskerteket, hogy kedvet csináljunk más közösségeknek is a kertészkedéshez. A Gyerkőcök Közhasznú Alapítvánnyal és a Patrióta Civil Kurázsi Egyesülettel közös akcióban több száz növényt ültettünk el a Kristály téren. A Virágos Széchenyivárosi Balkonok 2021 programban a Gyenes Kertészet által előnevelt, balkonládákba és függő virágtartókba ültetett, csüngő petúniákat adtunk 40 családnak. A Környezet- és természetvédelem Ezer Arca elnevezésű szemléletformáló programban 120 kisgyermek vihetett haza csüngő petúniát. Bekapcsolódtunk az Önkéntesség Magyarországi Éve programsorozatba is. Sajnos gyakran találkozunk nehéz sorsokkal azok körében, akik hozzánk hasonlóan a közösségi értékeink építésén, szépítésén munkálkodnak. Egy ilyen találkozáskor született elhatározás nem sokkal később összefogássá, majd az összefogás pedig cselekvéssé érett és eredményeként a Kecskeméti Foglalkoztatási Nonprofit Kft. 60 munkatársának adhattunk élelmiszercsomagot.

A Széchenyivárosi Zöld és Pont Civil Társaság tagjai aktívan kiveszik a részüket a környezetük tisztán tartásából
Fotó: Halász Alexandra/baon.hu

– A leglátványosabbak talán a köztéri kertészkedések.

– Legutóbb a Közösségi Értékeink Szolgálatában elnevezéssel indítottunk útjára egy eseménysorozatot. Első akciónk, lakossági kezdeményezésre, a Nyíri út és Stádium utca társasházai mögötti közpark rendbetétele volt, és ugyanitt hamarosan felújítunk három köztéri padot. A munka ráirányította a figyelmünket a zöldhulladékkal kapcsolatos szabályozás újabb hiányosságára. A takarítás során igyekeztünk betartani a hatályos rendelkezést, miszerint a zöldhulladékot az erre rendszeresített zsákba kell összegyűjteni, az ágakat, gallyakat méretre szabni, kötegelni, majd a háztartási hulladékgyűjtő mellé helyezni szállítási napon. Ez kiválóan működik akkor, amikor kis területen, mondjuk családi házas környezetben keletkezik zöldhulladék. Igen ám, de mi a helyzet akkor, amikor környezetükre igényes, öntevékeny lakóközösségek nagy területet tisztítanak meg a zöldhulladéktól? Megtapasztaltuk. Közel 100 zsák telt meg falevéllel és friss fűnyesedékkel, amiből előtte ki kellett válogatni az apró gallyakat is, mert ellenkező esetben azonnal kiszakította a zsák oldalát. Nos, ez a módszer és bármilyen zsákos megoldás, a maradék lelkesedést is kiöli, az egyébként jó szándékkal, környezetük rendezettségéért, tisztaságáért szívesen tevékenykedő emberekből. Azt gondolom, hogy a soron következő önkormányzati rendeletmódosítás során érdemes ennek is figyelmet szentelni.

A teljes interjút IDE kattintva olvashatják!

Különleges régiségek a nagykölkedi gyűjtő házában

Lenyűgöző gyűjteményt hozott létre régiségekből Dely István Tibor az élete során: az édesanyja szülőházának nagykölkedi területén és a Körmenden maga építette házban.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.