Kurt Koch vatikáni bíboros Pannonhalma vendége

A Keresztény Egység Előmozdítása Pápai Tanácsának elnöke tölt el négy napot a szerzetesközösségben.

null

Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapáttól megtudtuk, hogy Kurt Koch vatikáni bíboros napirendje nagyon sűrű, de már hétfőn szakított arra időt, hogy „rekreációs este keretében, egy pohár bor mellett kötetlenebb formában beszélgessen a szerzetesekkel”. A szentatya szeptember 12-i magyarországi programjával kapcsolatban elárulta, hogy még nincs minden részlet letisztázva egy esetleges pannonhalmi látogatásról, de az Ferenc pápa döntése, hogy találkozik-e 25 év elteltével Magyarország legrégebbi szerzetesközösségével. Ami biztos, hogy a Hősök terén ökumenikus szentmisét tart, és ezen a főapátság szerzetesei is részt vesznek – derül ki a cikkből.

– A keresztény egységre való törekvés a jövőre nézve kiemelten fontos. A kereszténység társadalmi hatása akkor éri el az embereket igazán, ha azt nem szabdalják belső disszonanciák – mondta a vendéglátó pannonhalmi főapát.

„A mindennapi szolgálat során mozdítsátok elő a keresztények egységét, párbeszédre lépve mindenkivel” – fogalmazott Szent II. János Pál pápa 1996-os pannonhalmi tartózkodása során. Ezeket az ökumenikus gondolatokat továbbvive Isten és a világ – Vendégségben az ige asztalánál címmel rendezett konferenciát a Pannonhalmi Főapátság, amelyen a keresztény gondolkodásformákkal kapcsolatos teológiai kérdések mellett szó esett az egyház és az állam kapcsolatáról, a bolygó megóvásáról és az emberiséget fenyegető veszélyekről is.

A nagyszabású rendezvényen Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek, Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, Fekete Károly tiszántúli református püspök, valamint az ökumenikus párbeszéd több kiemelkedő képviselője is megosztotta gondolatait.

Középen Kurt Koch vatikáni bíboros, a Keresztény Egység Előmozdítása Pápai Tanácsának elnöke, mellette Fabiny Tamás (balra), a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke és Erdő Péter (jobbra) bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek
Fotó: Huszár Gábor/Kisalföld

Az esemény nívóját tovább emelte, hogy a pannonhalmi bencés szerzetesközösség négy napra vendégül látja Kurt Koch bíborost, a Keresztény Egység Előmozdítása Pápai Tanácsának elnökét.

– Az egyházat és a világot nem szabad sem a fundamentalizmus jegyében szétválasztanunk, sem a szekularizmus jegyében összekevernünk, hanem egymásra kell hangolnunk őket – hangsúlyozta.

Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát megnyitóbeszédében hangsúlyozta az egyensúly megtalálásának fontosságát.

– Az arányok megtalálása a bencés karizma részét képezi. Ezért gondoltuk úgy, hogy a konferenciát egy közös ökumenikus szentmisével zárjuk majd.

A vesperást tegnap a Szent Márton-bazilikában tartották latin és német nyelven, a testvéregyházak képviselőinek részvételével. A szertartást Kurt Koch bíboros igehirdetésével tartották, amelybe az élő közvetítés révén bárki bekapcsolódhatott.

A bíboros pannonhalmi látogatását és a konferenciát másfél évig készítette elő Dejcsics Konrád bencés szerzetes, kulturális igazgató.

– 2019 októberében kezdtük el a tárgyalásokat a Keresztény Egység Előmozdítása Pápai Tanácsának munkatársaival. A folyamatot a járvány is nehezítette, de nagy megtiszteltetés, hogy Koch bíboros végül eljött hozzánk – mondta el Dejcsics Konrád bencés szerzetes, az esemény fő szervezője, aki azt is hozzátette, a főapátság sokat készült erre a négy napra, hiszen jelentős római figyelem irányul most Pannonhalmára. – A bíboros úr szűk körben a szerzetesközösség minden imádságán részt vesz. Egyszerre nagyon személyes, emberarcú és humorban bővelkedő a jelenléte, ugyanakkor érezni az összpontosított figyelmet is a részéről. Rengeteget kérdez arról, hogyan élnek Magyarországon az emberek.

Kurt Koch vatikáni bíboros látogatása alkalmából két művét is lefordították és megjelentették magyar nyelven.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.