Majd' ezer éve bújik meg a Vértesben a legendás kolostor

Az Oroszlányt és Pusztavámot összekötő út menti erdőben található templomromot újra kereshetik a turisták.

null

A bakancsos turisták kedvelt úti célja, a Vértesben álló legendás kolostor május 28-tól ismét megtekinthető, szerdától vasárnapig, 10 és 17 óra között, tárlatvezetéssel. A különleges helyszínt Czunyiné dr. Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője és Glázer Tamás, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) ügyvezető igazgatója nyitották meg – derül ki a cikkből.

A vértesszentkereszti bencés apátság romjai. Fotó:MTI/Bodnár Boglárka

A műemlék 2019 januárjában került a NÖF vagyonkezelésébe. Mindeddig a kolostorrom látogathatóságán dolgoztak a szakemberek és a további feladatokat megelőző tervezés zajlott. Története közül talán a legfontosabb, hogy az első írásos említés 1146-ból származik, a Csákok birtoka volt és ők tartották fenn több mint 300 esztendeig. A román stílusú nagytemplomot az 1200-as évek elején a bencések építették.

Anonymus is írt róla

Ahogy a NÖF írja, a birtokot Anonymus szerint még Árpád vezér adta Elődnek és I. István király adományozta a Csákoknak. Ők az Árpád-ház kihalásáig birtokolták a területet. A templom és a kolostor építéstörténetét, az egyes építési periódusokat Kozák Éva régészeti feltárásából ismerjük. A napvilágra került falak és a régészeti leletanyag arról tanúskodnak, hogy a kolostor a 12. századtól a 16. századig folyamatosan bővült. A terület 1754-től az Esterházyak tulajdonában volt, a kövek egy része az akkor épülő csákvári kastélyhoz, más része a tatai Angolpark műromjaihoz használták fel.

– A templomrom megőrzésében úttörő munkát végzett a Vértesszentkeresztért Alapítvány és egyik alapítója, Henye Péter festőművész, aki csaknem 15 évig élt a műemlék melletti házban, és az állagmegóvás mellett tárlatvezetést tartott a turistáknak – hangsúlyozta Czunyiné dr. Bertalan Judit. A templomrom a felújítás alatt álló bányászati múzeummal és a szintén felújított majki remeteséggel bővíti Oroszlány turisztikai kínálatát – minderre Lazók Zoltán polgármester hívta fel a figyelmet.

Annak ellenére, hogy az erdőben megbúvó szakrális területen csak néhány 8-10 méteres falmaradvány, széles falpillér és kapuboltozat-töredék maradt az eredeti helyén, mégis ez az ország egyik legszebb műemlékmaradványa. A kirándulók számára az emlékmű Pusztavám felől a zöld, Oroszlány felől a piros turistajelzés mentén kereshető fel.

Az autóval közlekedőket a helyszín megközelítésében az oroszlányi önkormányzat és a NÖF jóvoltából irányítótáblák segítik a tájékozódásban. Olasz Gergely, helyben élő tárlatvezető elmondta: az oroszlányi nyugdíjasok már jelezték részvételi szándékukat.

A legendás kolostor megnyitásáról szóló eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy helyére került a csákberényi gémeskút. Ezzel a falu újabb szeglete született újjá: sikerült felállítani a felújított kútkáva fölé az újrafaragott gémet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.