A Bényei házaspár mesébe illő birodalmat teremtett Békésen

Egy korábbi szántóföldön hozták létre nyolchektáros dió-, illetve gyümölcsfákból álló különleges ökogazdaságukat.

null

A korábbi szántóföld egykoron Bényei Gáborné édesapjáé volt, majd a házaspár úgy döntött, hogy gyümölcsöskertjüket elcserélve, ott kezdenek gazdálkodni. Bényei Gábor szakmai ­tudását felhasználva megoldotta a területen jelentkező belvízproblémákat, ezután pedig saját forrásból és pályázati támogatásokból diófákat ültettek. Majd újabb földet vásároltak, amelyre előbb szilva-, majd barack-, meggy- és cseresznyefákat telepítettek. Közben bővítették a tanya épületegyüttesét, illetve egy feldolgozót is kialakítottak.

Ezalatt egészen különleges módon képbe kerültek a kecskegidák, amelyek később a tanya mindennapjainak részeivé váltak, és számos elismerést hoztak Bényei Gáborék számára. Julika meghirdette eladásra vagy cserére az Optima írógépét. Némi meglepetésre Szabadkígyósról két kecskét ajánlottak fel az eszközért cserébe. Meg is történt az „adásvétel”. A szépen gyarapodó kecskeállomány pedig később a Diós-tanyára került. Istállót, majd a tej feldolgozásához és sajtkészítéshez alkalmas üzemet építettek pályázati források segítségével, amiben szintén a támogatásnak köszönhetően egy holland szakember is segítette őket. Kecskesajtjuk hamar óriási sikereket ért el, budapesti szállodák és neves éttermek vásároltak belőle. Termékeik egyebek mellett kiérdemelték az Év Sajtja és a Kiváló Magyar Élelmiszer címet is.

Egy korábbi szántóföldön hozta létre nyolchektáros különleges ökogazdaságát a Bényei házaspár
Fotó: beol.hu

Néhány esztendő múlva azonban Bényei Gábor és Julika válaszúthoz érkezett, hiszen termőre fordultak a gyümölcsfák, ami szintén egész embert kívánt. Végül úgy határoztak, hogy felhagynak a kecsketenyésztéssel és a sajtkészítéssel. Az állatállományt csángók vásárolták meg, a technológiát belföldön vették meg tőlük.

Ugyanakkor már a sajtgyártással párhuzamosan feldolgozták a gyümölcsöket is.

– Kezdetben kézzel dolgoztunk, egész nap álltunk a rézüst mellett, és kevergettük a szilvalekvárt. Később a férjem kiszúrt egy modern lekvárfőző készüléket. Bevallom, először mérges voltam, mert sokalltam a horrorszerű árát, mostanra viszont nem tudok elég hálás lenni, hogy megvásároltuk – mesélte Bényei Gáborné. A szilva mellett barackból, meggyből és cseresznyéből is készítenek lekvárt.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.