Erdélyből, Csángóföldről indult, és Zombán kötött ki Bálint atya

Serban Valentin egy istenhívő csángó családban, öt fiú és egy leánytestvére után hetedik gyerekeként született.

null

Serban Valentin egy istenhívő csángó családban, öt fiú és egy leánytestvére után hetedik gyerekeként született, innen ezer kilométerre, Bákó megyében. Ma Bálint atyának szólítják, s a hét végén lesz ezüstmiséje Zombán – írja a Tolna megyei hírportál, a teol.hu.

– Fiatalként Ceaușescu Romániájában élt, de itt lett pap Magyarországon. Hogyan történt?

– Klézsén, ahol éltünk, az iskolában társaim sokszor mondták: te pap leszel – mondja Serban Valentin, azaz Bálint atya. – Én? – mondtam. – Dehogy, minek! A Jóisten menjen egy másik helyre, ne csak hozzánk, a mi családunkba, ahol már van egy szolgája. Mert az egyik testvérem ezt a hivatást választotta, Bukarestben szentelték pappá. Katonák voltunk László András barátommal a romániai, mondjuk úgy, hogy a forradalom idején is, amikor nagybátyám, dr. Demse Péter, ahogy itt Zombán emlegetik, a nagyműveltségű plébános azt üzente: gyerekek, ha papok szeretnétek lenni, gyertek Magyarországra. Eljöttök hozzám, bemutatlak benneteket Mayer Mihály püspöknek, aztán elvégzitek a teológiát és papok lehettek itt Magyarországon. Kilencvenben leszereltünk, és mind a ketten eljöttünk Zombára.

– Könnyű volt országot váltani?

– A nyelvvel volt baj, de nem először – mondja nevetve. Mikor Csángóból eljöttünk Erdélybe, az ottani kiejtés más volt, mint ahogy mi beszéltünk, de azt mondták, az az igazi magyar nyelv. Tanuljátok meg! Meg is tanultuk azt az ízes székely nyelvet. Aztán, mikor idejöttünk, itt megint másképp beszéltek. Hát ennyi magyar nyelv van? – gondoltuk. Másképp beszél a tolnai ember is, mint a baranyai. Ezt később vettem észre, mikor tizenöt éven át Iregszemcsén voltam plébános, és oda tartozott három falu Somogyból, Tengőd, Kánya, Bedegkér.

– Azért ez nem okozott bizonyára komoly problémát a zombai évek kezdetén…

– Nem hát. Nem is volt időnk ezzel foglalkozni. Szent Andráskor jöttünk át, s hamarosan Győrben találtuk magunkat a Hittudományi Főiskolán. Egy évig voltunk ott, s a következő esztendőben, amikor II. János Pál pápa először Magyarországra, így Pécsre is ellátogatott, Mayer Mihály megyés püspök újraalapította a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolát, Győrből visszajöttünk. Visszajöttünk, mondom így, mert Pécs közelebb volt Zombához ahol az otthonunk volt. Itt töltöttük minden szabadidőnket nagybátyám mellett.

Serban Valentin egy istenhívő csángó családban született
Fotó: teol.hu

– Mikor szentelték pappá?

– 1995-ben Mayer Mihály püspökatya négyünket szentelt pappá. Én Dombóvárra kerültem káplánnak, a barátom, László András a Komlóhoz tartozó Mecsekjánosiba. Dombóvárról egy év után püspök úr áthelyezett Bicsérdre, majd hat évre rá plébánosnak Iregszemcsére, s ott nyolc falunak és három tanyának voltam papja másfél évtizeden át.

– Onnan pedig újra Zomba.

– Püspök úr azt mondta, aki tizenöt évig volt egy helyen, már megérett rá, hogy továbbálljon. S négy éve – mondhatom úgy is – hazajöttem. Innen indultam a teológiára, s most újra itt vagyok.

A teljes interjút IDE kattintva olvashatják!

Hatvan éven át gyógyított az elismert békéscsabai orvos

Gyémántdiplo­mát vehetett át nemrég dr. Zsengellér Lajos hatvanéves pályafutása elismeréseként a Semmelweis-napi ünnepségen. A 87 esztendős orvos 1960 óta gyógyít Békéscsabán. Sportkarriert is befutott, sőt azt is hallhattam, ahogy kezei alatt életre kel szeretett hangszere, a zongora.

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.