Három napon át ünnepelték a kajszit Göncön

Felavatták Göncön a Rendezvényházat, ezzel vette kezdetét a pálinkájáról is híres település ünnepségsorozata a hét végén.

null

Felavatták Göncön a Rendezvényházat, ezzel vette kezdetét a pálinkájáról is híres település ünnepségsorozata a hét végén. A gönci barackot a város aranyának nevezte Vinter István polgármester, az ünnep házigazdája, hozzátéve, mindegy, hogy a helyi gyümölcsből készült híres pálinkáról vagy éppen a lekvárról van szó. Nagy jelentőségűnek nevezte a polgármester a Rendezvényház átadását is, amely Gönc új közösségi tere is egyben, és ahol egy pálinkateraszt is kialakítottak – olvasható a Borsod-Abaúj Zemplén megyei hírportál, a Boon.hu cikkében.

Három napon át ünnepelték a kajszit Göncön
Fotó: Boon.hu/Kozma István

„Az a magyar kajszicsoport, amiről ez az ünnep is szól, az már 300-350 éve jelen van, és mi azért tudunk ma ünnepet tartani, mert az itt élők foglalkoztak ezzel, és a szaktudásukat adták ahhoz, hogy fennmaradjon ez a gasztronómiai, kulturális és gazdasági örökség” – hangsúlyozta Szinay Attila, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára.

Megújuló mezőgazdaság

A magyar kormány a megújuló agrárium érdekében mintegy 4000 milliárd forint támogatásról dönt. Erről is beszélt Szinay Attila közigazgatási államtitkár. „A környéken élők egyrészt pályázhatnak a kertészet- és ültetvénytelepítési programunkra, illetve a víztakarékos öntözési rendszerek kiépítésére” – hangsúlyozta, majd hozzátette, ez mintegy 500 millió forintos támogatást jelenthet. „Az agrártárca gondozásában és felügyeletével további programok is elérhetők a gyümölcstermesztéssel foglalkozók számára, hiszen 2016 óta folyamatosan nyitva állnak a mezőgazdasági és a vízgazdálkodási hálózat fejlesztéséről szóló pályázatok, de a kisebb kertészetek számára is van egy 50 milliárdos keretösszeggel rendelkező program, a kertészeti üzemek megújítására. Ezentúl a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó fejlesztésekre is pályázhatnak a mezőgazdaságból élők, erre 100 milliárdos keretet különített el a szaktárca.”

„A hamisítatlan magyar ízek, a gasztronómiai ínyencségek közé tartozik a magyar pálinka, mely kinőtte a nemzethatárokat, és elindult világhódító útjára. A pálinka a magyar kultúra része, hungarikum” – fogalmazott köszöntőjében Dukai Miklós, a Belügyminisztérium önkormányzati helyettes államtitkára. „Ez a főzet a miénk, magyaroké. A nagy múltú pálinkának méltán van helye, nemzeti sajátosságunk, mint a Tokaji aszú vagy a pirospaprika” – húzta alá Dukai Miklós. „A legízesebb pálinkafélék a Kárpát-medencében találhatók, ahol a gyümölcsből készült pálinkák zamata egyedülálló az egész világon. A hungarikumok védelme, a helyi termelők támogatása, a szűkebb és tágabb közösségeknek is érdeke. A helyi és regionális szinten elismert termékek, az értékesítésre is lehetőséget adó piacok fejlesztése elősegíti a turizmust és a falusi turizmus szerepének növekedését. A kormány határozott álláspontja, hogy nemzeti ügy e hazai érték megtartása és támogatása” – foglalta össze a helyettes államtitkár.

Mindenkinek van egy fája

Hörcsik Richárd, Abaúj és Zemplén országgyűlési képviselője az ünnep új elnevezéséről, a „gönci barack ünnepről” beszélt, amely szerinte jelzi, hogy egy kicsit megváltozott a szemlélete a szervezőknek. „Nem vigasságok, nem gönci barack napok, hanem ünnep” – hangsúlyozta Hörcsik Richárd. „Valóban, ez a gyümölcs ünneplésre ad okot, olyan, mint egy családtag, hiszen itt és a környéken szinte mindenkinek van barackfája. Ez megélhetést jelentett évszázadokon keresztül, és megélhetést jelent a jövőben is” – húzta alá a térség országgyűlési képviselője.

 

Képgaléria: Három napig tart a barackünnep Göncön

„Szívüket, lelküket is beleteszik ebbe a munkába a helyi gazdák” – fogalmazott Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke. „Az elvégzett munkának és a Hernád völgye, Zempléni-hegység által határolt táj mikroklímájának köszönhetjük a kiemelkedő nemzeti értékeink közt számontartott gönci kajszibarackot és a gönci barackpálinkát, amely a szomszédos Hegyalján termelt szőlővel, borral együtt megyénk agráriumának csúcsterméke, jelképünk, büszkeségünk.”

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.