– Nyugatról kaptuk a jeget, elég borzalmas látvány volt reggel – mesélte a Hujber Pincészet szőlésze.
– Nyugatról kaptuk a jeget, elég borzalmas látvány volt reggel – mesélte a Hujber Pincészet szőlésze.
– Az olaszrizlingben, a rajnaiban és merlot-ban okozta a legnagyobb kárt. Ráadásul ezek fiatal szőlők, ezért is nagyon érzékenyen érint minket. A boglári területünket még nem sikerült megnézni.
Hujber Ferenc elmondta:
cseresznyenagyságú jegek potyogtak néhány percig szárazon, majd esővel.
Hozzátette: permeteznek, és arra számítanak, hogy beszáradnak a sérült szőlők, hogy ne menjen tönkre az egész ültetvény.
Koltai Tamás királyleánykája teljesen odaveszett.
– Sávokban haladt a vihar, így nem egyformán pusztított
– mondta a borász. Nála a kár mértéke területenként 30 és 100 százalék között alakult.
Azt mondta: habár pár percig esett csak az eső, de az annyira intenzív volt, hogy tönkretette a királyleánykán kívül a chardonnay-t, az Irsai Olivért és az ottonel muskotályt is. A jég a vesszőket is elverte, így a jövő évi termés sorsa is kétséges.
Bujdosó Ferenc, a Dél-Balatoni Borvidék hegyközségi tanácsának elnöke elmondta:
a szőlőskislaki területeken kívül Visz és Rádpuszta környékén is keletkeztek jégkárok.
– Most összesítjük a károkat, de több családnak és cégnek a területét is érintette a vihar. Nálunk idén már másodjára volt jégverés, de első alkalommal még nem volt olyan fenológiai fázisban a bogyó, hogy megsérüljön. Ez a borzalmas jégeső viszont a gyümölcsöt érintette, így már nehéz lesz egészséges szőlőt szüretelni. Ezzel nemcsak mennyiségi, de minőségi romlás is várható – összegzett.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.