Szenzációs leletekre bukkantak a kanizsai ipari parknál zajló ásatáson

Az úgynevezett lengyeli kultúra nyomaira bukkantak a régészek az ipari park bővítése kapcsán épülő új út nyomvonalán – írja a Zala megyei hírportál, a zaol.hu.

null

Mint azt dr. Száraz Csilla régész, a nagykanizsai Thúry György Múzeum igazgatója elmondta: az ásatási munkálatok 2500 négyzetméteren folynak, a megelőző feltárás elvégzésével a Várkapitányság Nonprofit Zrt. bízta meg a múzeumot, a beruházó pedig a dél-zalai város. Az eddig előkerült leleteket 6500 évesre becsülik a kutatók.

– Az ipari parkon áthúzódó út nyomvonalán elvégzett próbafeltárás során bukkantunk erre az új lelőhelyre, amely az úgynevezett lengyeli kultúra népességéhez kapcsolódik – magyarázta dr. Száraz Csilla.

– Időszámításunk előtt 4500 körül, az újkőkorban, vagyis a neolitikumban járunk, s az itt látható gödrök segítségével egy falusias települést kell elképzelnünk.

 

A lengyeli kultúra késői fázisához köthető népesség élt ezen a helyen, amit alátámaszt, hogy két különleges kultikus tárgy, egy majdnem ép és egy töredékes oltárka került elő.

 

Ezek kifejezetten a lengyeli kultúrára jellemző tárgyak, csakúgy, mint a gödrökből előkerült cserépdarabok, fazekak maradványai az úgynevezett bütyökdíszekkel, a háromszögű felhúzott fülek. A kerámiaanyagon kívül kőpengéket, illetve pattintott és csiszolt kőeszközöket találtunk eddig.

A két oltártöredék jelentős leletnek számít. Balatonmagyaród-Hídvégnél és Zalaszentbalázson kerültek elő
Fotó: Szakony Attila/Zalai Hírlap

S hogy mitől lengyeli a lengyeli kultúra? Dr. Száraz Csilla elárulta: e népesség nevét a Tolna megyei Lengyel községről kapta, ahol Wosinsky Mór az általa 1882-től feltárt őskori temető sírjaiban és a hozzá tartozó településen talált leletek alapján nevezte el és határozta meg az ott élt népességet lengyeli kultúrának.

 

A tudós pap ugyanis hamar felismerte, hogy egy addig ismeretlen régészeti kultúra emlékeire bukkant.

Megfigyelései alapján az alvó, zsugorított helyzetben eltemetett halottakra, a nagyszámú vörös és sárga festett kerámiára hívta fel a figyelmet. Nagy jelentőséget tulajdonított a nagy méretű, méhkas alakú beásásoknak is, melyek nem házak, hanem tárolóvermek voltak.

 

A teljes cikk IDE kattintva olvasható tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.