Huszár-, kozáktalálkozó Tokajban

A közös történelmi hagyományokra emlékeztek Tokajban, a magyar–orosz barátság napján.

null
Fotó: Bujdos Tibor / BOON.HU/MEDIAWORKS

Harangot adományoztak a Szent Miklós ortodox templom számára Tokajban szeptember 25-én, a magyar–orosz barátság napja programsorozat részeként. A korabeli ruhákba öltözött magyar huszárok és az orosz kozákok felvonulásával kezdődött az ünnepélyes találkozó. A köszöntőbeszédek után a templomnál megáldották a harangot, majd a tokaji Orosz Borvásárló Bizottság emléktábláját koszorúzták meg a Tokaji Múzeum udvarán. Az ünnepséget kiállítás és az orosz népi hangszereken előadott koncert koronázta meg a templomban.

Nemzeti, kulturális örökség

Tokaj polgárai ismét egy olyan súlyú diplomáciai esemény részesei lehetnek, ami még nagy városok esetében is rendkívülinek számít. Számunkra ez nagy megtiszteltetés, és valódi ünneppé változtatja a napunkat

– mondta Posta György, Tokaj polgármestere.

Fotó: Bujdos Tibor / BOON.HU/MEDIAWORKS

 „Nem beszélve arról, hogy a Szent Miklós ortodox templomnak az 1950-es években összetört harangja újjászületett. Már nyolcadik alkalommal színesítik városunk életét a magyar–orosz barátság napjának rendezvényei, amelyek igazi gyökerekből, múltunkból, örökségünkből táplálkoznak. A ránk hagyott anyagi és történelmi értéket, amely nemzetünk hagyatéka, nekünk, örökösöknek meg kell őriznünk és tovább kell adnunk a jövő generációinak.

Most az orosz és a magyar nép örökségének két autentikus eleme, a kozák és a huszár, a haza iránti hűség megtestesítői találkoznak ma újra itt.”

Fotó: Bujdos Tibor / BOON.HU/MEDIAWORKS

Első hazai orosz közösség

Örömmel köszöntök ma mindenkit azon a helyen, ahol oroszok és magyarok sorsa összefonódott, és amely a híres magyar borok elragadó ízét adta a világnak 

– üdvözölte az egybegyűlteket Jevgenyij Arnoldovics Sztanyiszlavov, az Oroszországi Föderáció rendkívüli és meghatalmazott magyarországi nagykövete.

Fotó: Bujdos Tibor / BOON.HU/MEDIAWORKS

„310 évvel ezelőtt I. Péter cár el volt ragadtatva a II. Rákóczi Ferenc által neki ajándékozott hordó tokajitól. Ezek után 1733-ban Anna Joanovna cárnő rendelete alapján létrehozták a Tokaji Birodalmi Borvásárló Bizottságot, amely az első állandó orosz kereskedelmi misszió lett Európában. Itt alakult ki az első Oroszországból betelepedett közösség Magyarországon. Ennek nyomán a 18. század közepén Erzsébet cárnő parancsára itt hozták létre az orosz ortodox egyház egyik legelső képviseletét a kontinensen. A magyar kormány segítségének köszönhetően a Szent Miklós-templom, amely az ortodox hívek egyik központja, most felújítás alatt áll. A mai találkozó bizonyíték arra, hogy országaink erősíteni szándékoznak a kölcsönös megértést, a jó szomszédságot és a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat” – tette hozzá a nagykövet.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.