Harangot adományoztak a Szent Miklós ortodox templom számára Tokajban szeptember 25-én, a magyar–orosz barátság napja programsorozat részeként. A korabeli ruhákba öltözött magyar huszárok és az orosz kozákok felvonulásával kezdődött az ünnepélyes találkozó. A köszöntőbeszédek után a templomnál megáldották a harangot, majd a tokaji Orosz Borvásárló Bizottság emléktábláját koszorúzták meg a Tokaji Múzeum udvarán. Az ünnepséget kiállítás és az orosz népi hangszereken előadott koncert koronázta meg a templomban.
Nemzeti, kulturális örökség
Tokaj polgárai ismét egy olyan súlyú diplomáciai esemény részesei lehetnek, ami még nagy városok esetében is rendkívülinek számít. Számunkra ez nagy megtiszteltetés, és valódi ünneppé változtatja a napunkat
– mondta Posta György, Tokaj polgármestere.
„Nem beszélve arról, hogy a Szent Miklós ortodox templomnak az 1950-es években összetört harangja újjászületett. Már nyolcadik alkalommal színesítik városunk életét a magyar–orosz barátság napjának rendezvényei, amelyek igazi gyökerekből, múltunkból, örökségünkből táplálkoznak. A ránk hagyott anyagi és történelmi értéket, amely nemzetünk hagyatéka, nekünk, örökösöknek meg kell őriznünk és tovább kell adnunk a jövő generációinak.
Most az orosz és a magyar nép örökségének két autentikus eleme, a kozák és a huszár, a haza iránti hűség megtestesítői találkoznak ma újra itt.”
Első hazai orosz közösség
Örömmel köszöntök ma mindenkit azon a helyen, ahol oroszok és magyarok sorsa összefonódott, és amely a híres magyar borok elragadó ízét adta a világnak
– üdvözölte az egybegyűlteket Jevgenyij Arnoldovics Sztanyiszlavov, az Oroszországi Föderáció rendkívüli és meghatalmazott magyarországi nagykövete.
„310 évvel ezelőtt I. Péter cár el volt ragadtatva a II. Rákóczi Ferenc által neki ajándékozott hordó tokajitól. Ezek után 1733-ban Anna Joanovna cárnő rendelete alapján létrehozták a Tokaji Birodalmi Borvásárló Bizottságot, amely az első állandó orosz kereskedelmi misszió lett Európában. Itt alakult ki az első Oroszországból betelepedett közösség Magyarországon. Ennek nyomán a 18. század közepén Erzsébet cárnő parancsára itt hozták létre az orosz ortodox egyház egyik legelső képviseletét a kontinensen. A magyar kormány segítségének köszönhetően a Szent Miklós-templom, amely az ortodox hívek egyik központja, most felújítás alatt áll. A mai találkozó bizonyíték arra, hogy országaink erősíteni szándékoznak a kölcsönös megértést, a jó szomszédságot és a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat” – tette hozzá a nagykövet.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.