Fehér László somoskői ötvösmester is ahhoz a csapathoz tartozik, amelynek tagjai elkészítették a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus missziós szimbólumának, a 3,2 méter magas keresztnek a kicsinyített mását – írja a Nógrád megyei hírportál, a nool.hu.
Köztudott, hogy Ozsvári Csaba ötvösművész alkotását választották a budapesti rendezésű, szeptember közepén megtartott Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus jelképévé. A szervezők az eseményt megelőzően elhatározták, hogy elkészíttetik a kereszt kicsinyített másolatát, amit az eseményen ajándéktárgyként adnak az arra méltó embereknek, a későbbiekben pedig majd a budapesti Mátyás-templom kegytárgyboltjában is megvásárolható lesz.
– Erre a nemes feladatra keresett az egyház olyan személyeket, akik ezt meg tudnák valósítani, azonban nem igazán találtak. Ekkor ajánlottak engem, 2020 márciusában kaptam a felkérést, amikor is a pandémia időszakát éltük, és addigra már biztossá vált, hogy egy évet tolódik a kongresszus. Ezért mertem belevágni a feladatba, mert ha azon esztendő szeptemberére kellett volna elkészülnie, akkor biztos, hogy én sem tudtam volna elvállalni – mondta el a helyi hírportálnak Fehér László. Az ötvösmester hozzátette:
először egy mintadarabot kellett készítenie, amit elküldött Budapestre. Ezt követően pedig Erdő Péter bíboros jóváhagyta, majd közölte, hogy szükségük lenne további 20 darabra.
– Egy fakeresztet kell elképzelni, amire ezüst díszítéseket rögzítettek, ugyanolyan módon, mint ahogy azt annak idején Ozsvári Csaba készítette, csak nem 3,2 méter, hanem csupán 20 centi magas.
Az első darab megvalósítása több mint 6 hónapig tartott, hiszen a modern technikát is igénybe kellett venni, az összes többi már csak 3–4 hónap volt.
Rengeteg kézimunkával járt az elkészítése, továbbá olyan embereket is találnom kellett, akik a bizonyos részfeladatokban segíteni tudtak. Gondolok itt például a sokszorosításra, ami nem igazán az én profilom – emelte ki az ötvösmester.
Kifejtette továbbá: először is a fotók, illetve a szakirodalom segítségével tanulmányoznia kellett az eredeti keresztet. Ezután egy 3D-s szkenner segítségével körbefényképezték az eredeti alkotást, majd kialakult a nyers darab, ami még nagyon messze volt az igazitól.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.