Elismerések a törökverés évfordulóján Szikszón

Díjazottjaival és játszótéravatással ünnepelték meg a város napját.

null
Fotó: Horváth Imre

Díjazottjaival és játszótéravatással ünnepelte meg a város napját Szikszó.

A város napját ünnepelték október 8-án Szikszón, amelynek keretében délután egy új játszóteret avattak, majd az Inkubátorházban ünnepi közgyűlésen adták át a város elismeréseit.

Új elismerések

A szeptemberi közgyűlési ülésen megreformálták a korábbi díjazási rendeletet, ennek értelmében négy elismerést adtak át ezúttal: a Szikszó Város Díszpolgára címet, a Pro Urbe – Szikszó Városért díjat, Szikszó Város Nívódíját és a „Jakobus nobilis” polgármesteri elismerő oklevelet. A díszpolgári címet olyan szikszói kaphatja meg, aki egész életművében maradandót alkotott a városban és azon kívül is.

A Pro Urbe díjat olyanok kapják, akik hosszú évtizedeken keresztül maradandót alkottak a város életében a saját területükön. A nívódíj azoknak jár, akik az adott évben alkottak maradandót. Míg a polgármesteri elismerő oklevelet azon városi dolgozók kapják, akik lelkiismeretesen, kiemelkedően végzik munkájukat. A díj az első ismert, írásos emlékkel is rendelkező szikszói elöljáróról, Jakab nemesről van elnevezve.

Az ünnepi eseményt az Inkubátorházban Sváb Antal polgármester nyitotta meg, aki ­elmondta, 1588. október 8-án, 433 évvel ezelőtt ilyentájt már égett az egész város, és a szikszóiak az utolsó erejükkel védték a református templom tornyát. Öt évvel ezelőtt döntött úgy a képviselő-testület, hogy erre az eseményre emlékezve október 8-a legyen a város napja.

– Nyakas magyarként a szikszóiak azt mondták, hogy azt az adót nem hajlandóak befizetni, amelyet a török kirótt rájuk. A török válasz erre az volt, hogy egy 10-12 ezres sereggel vonult fel a 2000-2500 fős magyar és német véderő ellen. 1588. október 8-án délután háromkor kezdődött el a csata, amely gyorsan végigsöpört az egész városon, amely akkor kétezer lelket sem számlált, és néhány száz házból állt. Amikor már minden veszni látszott, jött a magyar furfang, a véderő vezetője úgy döntött, hogy egy titkos trombitaszóval olyan jelet ad, amely azt jelzi, hogy nagy felmentő sereg érkezik. Ez nem volt így, de a harcosok új erőre kaptak, és megvédték a települést a nagy túlerő ellen, olyan fricskát adva a törököknek, mint amilyet Eger alatt szenvedtek el. Innen ered a Törökhalom elnevezés is a városban, ahol az elesett török holttesteket gyűjtötték össze – mesélte a polgármester.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Horváth Imre

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.