Kevesebb szőlőből szüreteltek a Balatonboglári borvidéken

A tavalyinál harminc százalékkal kevesebb szőlőt tudtak betakarítani az időjárás miatt, a minőség viszont kiváló.

null

Véget ért a szüret a Balatonboglári borvidéken. A tavalyinál átlagosan harminc százalékkal kevesebb szőlőt tudtak betakarítani a tavaszi fagyok és a nyári aszályos időjárás miatt, viszont a minőség kiváló — olvasható a Somogy megyei hírportál, a SONLINE cikkében.
Augusztus 20-a után az Irsai Olivér-szürettel kezdett Koltai Tamás. A balatoni borász húsz hektáron foglalkozik szőlőtermesztéssel, cabernet sauvignon fajtájukkal zárták a betakarítást október ötödikén.

Az idei év időjárását szeretnénk elfelejteni, a több hónapos nyári aszály mellett komoly jégverést kapott ültetvényünk, így elvesztettük a termés harminc százalékát

— mondta Koltai Tamás.
Kiemelte: az aszály miatt a lémennyiség ugyan kevesebb, de a magas cukorfok mellett megmaradtak a hasznos savtartalmak. Múlt héten préselték ki az utolsó tételt a kékszőlőkből, most a fejtések és a borok derítése zajlik. — Irsai Olivérből készül az első újborunk, amelyet már Márton napján meg is kóstolhatnak vásárlóink — jegyezte meg Koltai Tamás.

Szüretelőgép szedi a legkorábbi érésű szőlőfajtát, a Csabagyöngyét Ordacsehi határában. Fotó: MTI/Varga György

— A harmadik száraz év volt idén, ami kevés téli csapadékkal indult, majd következett a hűvös tavasz és aszályos nyárral zárult —mondta el Légli Ottó, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke. 

— A Balatonboglári borvidéken a napokban mindenhol befejeződött a szüret. — Átlagosan 30 százalékkal kevesebb szőlő termett az idén mint tavaly. Légli Ottó megjegyezte: a Balatonboglári borvidéken 3300, a hat borvidéket összefogó Balaton borrégióban csaknem 10 ezer hektáron foglalkoznak szőlőtermesztéssel.

Milliárdos segítség a bajban lévőknek

A koronavírus-járvánnyal összefüggő gazdasági hatások különösen sújtották a szőlő- és borágazatot. A járvány miatt nehéz helyzetbe került borászatok még egy napig igényelhetnek támogatást abból a 1,5 milliárdos alapból, amelyet a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának kezdeményezésére a kormány biztosított az Agrárminisztérium számára. Egy kérelmező legfeljebb harminc hektár terület után nyújthat be kérelmet, ugyanis az az elsődleges cél, hogy a nehéz helyzetbe került kis- és közepes méretű borászatokat támogassák. A hegybírótól kell igazolást kérni a tavalyi és idei szüreti jelentésről.

— Akkor igényelhető a támogatás, ha a borok legalább húsz százalékát vendéglátó helyeken, szállodákban értékesítettük, ami nálunk jóval nagyobb arány, mintegy 80 százalék — mondta el Koltai Tamás borász.
A teljes cikk ITT olvasható.
Borítókép: MTI/Varga György

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.