Iskolai, egyházi és nyilvános könyvtárként egyaránt működik a Kiskunhalasi Református Kollégium Szilády Áron Gimnáziumának épületében található Thúry József Könyvtár. A több mint húszezres állományú könyvtár idén szeptemberben ünnepelte fennállásának 20 éves évfordulóját. Az olvasás szolgálata mellett a kezdetektől a közösségi élet népszerű színteréül is szolgál a különleges belterű helyiség. Ennek fontosságáról is beszélgettünk Keresztúri Attila könyvtárossal.
Egykori informatika tanteremből, rendszergazdai szobából és pedellus lakásból alakította ki a fenntartó református egyház 2001 nyarán a három helyiségből álló Thúry József Könyvtárat. Az ünnepélyes átadást ugyanazon év szeptember 6-án tartották, az akkori kulturális miniszter, Rockenbauer Zoltán avatta fel az új, multimédiás teret.
A könyvtár története azonban régebbre nyúlik vissza, a névadó Thúry József meghatározó munkásságához.
– Szilády Áron hívta meg Thúry Józsefet a gimnáziumba, többek között azzal a céllal, hogy folytassa turkológiai kutatásait, valamint rendszerezze, gondozza a nem sokkal korábban felvásárolt könyvtári hagyatékot. A könyvtár és régiségtár őrévé nevezték ki Thúryt, aki vasárnaponként, az istentisztelet után nyitotta ki az érdeklődők előtt a könyvtárat, ahol különféle közösségi programokat is tartott. A könyvek iránti szeretete, közösségépítő ereje példa számunkra – tudtuk meg Keresztúri Attilától.
Szilády Áron és Thúry József közös munkájának köszönhetően a virágzó időszakában közel ötvenezres állománya volt a könyvtárnak, de a világháborúk utáni államosítás során szinte minden kötetet elvittek, így majdnem teljesen megsemmisült a korábbi állomány. Majd az ezredforduló első évében adományokból és további segítségből összegyűlt tizenhatezer kötet, ezzel kezdte meg működését mostani formájában a könyvtár.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Keresztúri Attila rengeteg időt tölt a több méter magas polcok között. Fotó: Mester-Horváth Nikolett