A tavaly decemberben 80 éves korában elhunyt Morelli Edit Ferenczy Noémi-díjas zománcművész életművéből, összesen 93 alkotásából nyílt kiállítás szombaton a kecskeméti Cifrapalotában – olvasható a Bács-Kiskun megyei hírportál, a baon.hu cikkében.
Morelli Edit 1940-ben született Budapesten (dédapja, Morelli Gusztáv grafikus, fametsző városról készített metszetei jól ismertek). 1958-ban végzett a fővárosi Képzőművészeti Gimnáziumban, majd 1972-ben Kátai Mihály személyes ösztönzésére, javaslatára kezdett el zománccal foglalkozni, és az elmúlt évtizedekben a műfaj egyik vezető hazai mesterévé vált. Eleinte főleg népművészeti ihletésű dekoratív kompozíciókat alkotott, a ‘80-as évek közepétől képeinek stílusa fokozatosa fordult egy természeti formákat is magában foglaló irányba, misztikus nyelvezettel ötvözve.
A kecskeméti zománcművészeti alkotótelepnek rendszeres résztvevője volt, ahogy az alkotóműhelyben is gyakran alkotott.
Morelli Edit a kortárs magyar zománcművészet legválasztékosabban beszélő művészei közé tartozott (…) Az ő képei előtt sohasem fog el bennünket olyan kétség, hogy esetleg más anyagban, másféle technikával is létre lehetett volna varázsolni őket
– méltatta őt egy írásában Pap Gábor művészettörténész.
A Fény vonzásában című emlékkiállítás összesen 93 művét mutatja be, legnagyobb részüket a család bocsájtotta a Katona József Múzeum részére, kisebb része a múzeum és az alkotóműhely tulajdonában van.
A megnyitó különlegessége volt, hogy Morelli Edit lánya, Sík Dóra gordonkaművész játszotta el édesanyja egyik kedvenc Bach-tételét.
Ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, a kiállítás kurátora beszédében elmondta: tárlat az emlékezésnek csupán az első lépése, mert a tervek szerint a kiállítás zárásával egyidejűleg, február végén megjelenik majd egy gazdag képanyaggal illusztrált monográfia is Morelli Editről, ehhez még gyűjtik az anyagot.
Gyergyádesz László szerint a a zománcművésznek nagyon szilárd világképe volt, amit roppant szigorúan is vett. Iskolateremtő volt, sokan követték, de kevesen értették művészetét. A kurátor hangsúlyozta: ténylegesen csak úgy lehet megérteni Morelli Edit műveit, ha valaki élőben, több nézőszögből csodálja meg őket. A Fény vonzásában kiállítás február 27-ig tekinthető meg, hétfő kivételével minden nap 10–17 óra között.
Az eredeti cikkben a kiállításon készült képeket is megnézheti.