Bánszki Hajnalka az iskolások köszöntése után elmondta, programjuk a Fények, sínek, életek címet kapta. Ennek előzménye, hogy Békés megyében az elmúlt 12 évben 26 személyi sérüléssel járó közlekedési baleset történt vasúti átjárókban, idén csak februárban pedig már három ilyen karambol volt - idézi fel cikkében a Békés megyei hírportál, a beol.hu.
A balesetmegelőzési előadó hozzátette, a megyei vasúti átjárós balesetek közül hat tragédiával végződött. Elárulta, az ok minden esetben az átjáróba behajtó járművezető figyelmetlensége, valamint szabálytalansága volt.
A tájékoztatás után a rendőr őrmester kérdésekkel mérte fel a gyermekek ismereteit a vasúti átjárók közlekedési szabályaival kapcsolatban.
A beszélgetés után Bajkai Zsolt hangsúlyozta, a fehér jelzés a fénysorompón csupán azt jelenti, hogy a berendezés üzemel, de nem egyenlő azzal, hogy körültekintés nélkül át lehet hajtani a síneken, hiszen a fehér fény ellenére is közlekedhetnek rajta vonatok, igaz lassan, de az esetleges közeledésüket akkor is minden esetben fel kell mérnie a járművezetőnek az átjáróba való behajtás előtt.
Kérdezte továbbá ő is a gyermekeket például arról, hogy mit jelez a fényjelzés feletti x-ek száma, de szó volt arról is, hogy milyen típusú vonatok közlekednek Békés megyében, illetve arról, hogy mi történik egy baleset bekövetkezése után.
Bánszki Hajnalka a következő lépésben a vasúti átjáróban történt balesetek fotóit mutatta meg az iskolásoknak, amelyek között volt olyan, amikor a vonat személyautóval ütközött, illetve olyan is, amikor rakományt szállító kamionnal.
A rendőr őrmester szemléltette, hogy az előbbi esetén az ütközésben csak az autó sérült meg, míg az utóbbi esetben a vonat és a kamion is jelentősen rongálódott. A fotók után a féktávok bemutatása következett, amivel arra igyekeztek felhívni a figyelmet, hogy milyen hamar bekövetkezhet a baleset.
Végül kvízkérdéseket kaptak a gyerekek, amelyek helyes megválaszolását jutalmazza majd a kapitányság.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: Bencsik Ádám/beol.hu