Nehéz uniós feladatot nyert Miskolc

Nyolc éve van a megyeszékhelynek 2030-ig arra, hogy kitalálja, hogyan válhat a város klímasemlegessé.

null

Miskolcot is beválogatták abba a 100 uniós városba (Magyarországról Pécs és Budapest van még a listán), amelyek részt vesznek a „Városok” elnevezésű uniós küldetésben. A kísérleti projekt célja, hogy e városok 2030-ig (nyolc év alatt) klímasemleges és intelligens várossá alakuljanak, valamint hogy tapasztalataikat átadják más városoknak, hogy azok is elérjék a klímasemlegességet 2050-ig. Az Európai Bizottság április végén jelentette be a hírt – írja a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hírportál, a boon.hu. 

360 millió euró 

„Európa-szerte fokozatosan teret nyer a zöldátállás. Ám szükség van olyanokra, akik még ambiciózusabb célokat tűznek maguk elé. Ezek a városok utat mutatnak az egészségesebb jövő felé”, így nyilatkozott Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke a 100 várost megnevező sajtótájékoztatón. A küldetésben részt vevők egyébként a 2022–23-as időszakban 360 millió euró keretösszegben részesülnek a feladathoz. 

A kutatás a tiszta mobilitásra, az energiahatékonyságra és a zöldvárostervezésre irányul, és más uniós programokkal összhangban kínálnak lehetőséget a közös kezdeményezések kialakítására és az együttműködésre. A városok többek között személyre szabott tanácsadást és segítséget kérhetnek, további támogatási és finanszírozási opciókra is lehetőség adódhat. A küldetés a bevált gyakorlatok városok közötti cseréjét is biztosítja, valamint a városban élők küldetésbe való bevonását is támogatja. 

A megvalósítás módjáról is ír az EU parlamentjének honlapja. Eszerint felkérik majd a 100 kiválasztott várost, hogy dolgozzák ki a megállapodásokat, amelyek magukban foglalják például az energia, az épületek, a hulladékgazdálkodás és a közlekedés területére kiterjedő, klímasemlegességre vonatkozó átfogó tervet, valamint a kapcsolódó beruházási terveket. Ebbe a folyamatba be kell vonni a városban élőket, a kutatási szervezeteket és a magánszektort. A résztvevőktől várják, hogy megtalálják az utat ahhoz, hogy véget vessenek a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünknek, hogy egészségessé és fenntarthatóvá tegyék a városok közötti és városi közlekedést, például azzal, hogy az elkövetkező 10 évben megkétszerezik a nagy sebességű vasúti forgalmat. Cél, hogy fejlesszék a kerékpáros infrastruktúrát, valamint az ingázók számára fenntartható utazási lehetőségeket nyújtva biztosítsák a vidéki és elővárosi területekkel való összeköttetést.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.