Következő mérkőzések
Svájc
18:002024. június 29.
Olaszország
Németország
21:002024. június 29.
Dánia

Korábban nem látható terek tárultak fel a látogatók előtt a veszprémi várnegyedben

Tematikus túrán járhatták be az érdeklődők a Gizella kápolna két szintjét és az érseki palota kápolnáját a napokban.

null

Ahogyan arról lapubank beszámoltunk, elkészült a 2020-25 között tartó várnegyed beruházás első üteme. Megújult 18 épület homlokzata és tetőszerkezete, a Biró-Giczey Ház, a Körmendy Ház, a Szent Mihály Főszékesegyház és az Érseki Palota egyes terei pedig ismét látogathatóvá váltak, és kezdetét vette a Work In Progress 2023 (WIP’23) kiállítás – írja a Veszprém vármegyei hírportál, a veol.hu.

– A hétvégén megnyílt Work In Progress 2023 kiállításunk bepillantást enged a munkánk különböző fázisaiba, vezetett sisakos túrákon tekinthetnek be a résztvevők a kulisszák mögé. Ezzel párhuzamosan a Körmendy Házban egy olyan tárlat nyílt, ahol a fel- és megújítás tíz dilemmáját járjuk körbe. Az állandó kiállításunk 2025-ben nyitja meg kapuit 

– tájékoztatta a Veol-t Nagy Veronika múzeumigazgató, kurátor. 

Az érdeklődők „sisakos” túrákon vehettek részt, amelyeken az építkezés ezen szakaszában látható kuriózumokat is felfedezhették a színfalak mögé bepillantva. Az egyik vezetett sétán megtudhatták, hogyan épült meg az egykori palotakápolna, és milyen feladatok, dilemmák kísérik a restaurátorok munkáját. A Gaylhoffer-Kovács Gábor, a WIP'23 kiállítás kurátora által vezetett sétán elhangzott, a Szent István által alapított püspökségek közül a legrégebbi a veszprémi, amely 1993 óta érsekség. A kurátor elmondta, a Gizella kápolna a középkori palota megmaradt része. A kápolna 1230 és 1240 között épült, és a 18. század vége, vagyis a kápolna újrafelfedezése óta viseli Gizella nevét.

Amikor az 1770-es években Koller Ignác püspök elkezdte felépíteni a püspöki palotát, akkor kezdték el elbontani a helyén álló épületet. Ennek bontásakor kerültek elő a freskók, amelyről úgy gondolták (tévesen), hogy Gizella királyné korából származhatnak.

Abban az időszakban alakult ki a kápolna ma ismert formája: a freskókat ábrázoló fal középkori, míg a szemközti déli oldali fal a barokk idején újjáépített rész. A freskók valószínűsíthetően az apostolokat ábrázolják, ugyanakkor hiányoznak a szokásos ikonográfiai attribútumaik. Gaylhoffer-Kovács Gábor elmondta, a jelenleg a Nagypréposti ház és az Érseki palota között található Gizella kápolna kétszintes palotakápolna volt. Ennek oka, hogy a földszinti terek a középkorban, kora újkorban gyakran dohosak voltak. A püspöknek az emeleten alakítottak ki lakosztályt, amelyhez ugyanazon a szinten egy kápolna tartozott. A kápolna egy ideiglenes védőtetőt kapott 1990 körül, amíg eldől, hogyan restaurálják a kápolna felső részét: az átmeneti időszak végül 2023-ig tartott. 

Borítókép: illusztráció (Fotó: Veol)


 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.