A vádlott 2024 januárja előtt a lakóháza udvarán, valamint közvetlenül az ingatlana előtti területen – hulladékgazdálkodási engedély nélkül – megbontott, illetve szétbontott összesen 11 különböző típusú gépkocsit – tájékoztatott dr. Kiss Yvette, a Tolna Vármegyei Főügyészség sajtószóvivője. Az autók között voltak rendszám nélküliek is. A bontást követően a szétbontott járműveket azok tulajdonosai elszállították a vádlott ingatlanáról. A bontások során a járművekben lévő folyadékok a talajra folytak.
A szétbontott gépjárművek veszélyes hulladéknak minősülnek
A vádlott által végzett engedély nélküli gépjárműbontás nem vízzáró felületen történt, a bontás helyén a folyadékok kiömlését felfogó berendezés nem volt, továbbá nem állt rendelkezésre sem munkahelyi, sem üzemi gyűjtőhely a bontás során keletkezett hulladékok tárolására.
A vádlott által a talaj felszínére kiengedett olaj, illetve egyéb, a gépjárművekből származó veszélyes folyékony anyagok alkalmasak voltak az emberi élet, a testi épség, az egészség, a föld, a víz, a levegő vagy azok összetevői, illetve az élő szervezetek veszélyeztetésére.
A hulladékjegyzékről szóló vonatkozó jogszabály szerint a hulladékká vált gépjármű és annak alkatrészei, a veszélyes anyagokat maradékként tartalmazó csomagolási hulladék, a veszélyes anyagokkal szennyezett törlőkendők, az olajszűrők és a veszélyes anyagokat tartalmazó fagyálló folyadékok veszélyes hulladéknak minősülnek.
A többszörösen büntetett előéletű vádlottal szemben a járási ügyészség felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását szorgalmazza a Szekszárdi Járásbíróságnál.