A bakonyi márványbánya rejtélyei

Az ősmaradványok egykor hemzseghettek a Bakony fővárosának határában. Ennek emlékét őrzi a zirci márványbánya is. Az itt gyűjtött mintákat a tudósok többszöri vizsgálatra érdemesnek tartották és úgy gondolják, máig nem árulta el minden titkát ez az egykori tengeri hátság.

márványBakonybánya2025. 04. 28. 16:44
null

Hétvégi kirándulás célpontjának választhatjuk a zirci Pintér-hegyi parkerdő egyik különleges helyét, az egykori bakonyi márványbánya nyomait. A természet szépségével körülölelve a földtörténet múltjába kaphatunk betekintést. Kurtus János, a Csodálatos Bakony csoport és weboldal működtetője gyakran túrázik és azt ajánlja, hogy ha ide tartunk, akkor a bakonyi kisváros szélén a borzavári útról a parkerdő fenti bejáratánál térjünk le, aztán balra a T betűvel jelzett tanösvényen haladjunk. Szerinte érdemes felkeresni a márványbányát az erdőben, ugyan nem túl nagy méretű, de érdekes. Tavasszal ráadásul annyi errefelé a medvehagyma, hogy szinte kaszálni lehetne.

A Veol.hu olvasójank, Rétegi Ildikó is járt errefelé nemrégiben. Fotóihoz azt írta, hogy „egy kis érdekesség az erdő rejtekében: régi márványbánya nyomai, ahol az alapanyag körülbelül 130 millió éve keletkezett¨.

Márványbánya, ősmaradványok

  • A Földtani Közlönyben megjelent tanulmány foglalkozott ezzel a hellyel. A kutatók megállapításai közül emeltünk ki pár érdekeset, közérthetőeket.
  • A zirci Pintér-hegy oldalában húzódó márványbánya a hazai geológia kutatások klasszikus színtere. 
  • Mára már szinte maradéktalanul begyűjtötték és lényegében megsemmisítették a cephalopodás, azaz ősi fejlábúak nyomait őrző padot. 
  • Az itt gyűjtött ősmaradványokat, főleg ammoniteszeket többször vizsgálták, elsősorban a réteg kormeghatározása miatt.
  • Az ammoniteszek kihalt tengeri, puhatestű állatok, fejlábúak. Maradványaik gyakran segítik a földtörténeti kormeghatározást. Héjuk csigavonalban csavarodik. 
  • A padként emlegetett kőzettest feltehetően egyfajta lencseként értelmezhető, amely egy topográfiai értelemben kiemelt helyzetben lévő tengeralatti hátságon keletkezett. 
  • A kőzettest faunája mediterránnak tekinthető. Hasonló szintből hasonló faunaegyüttesek ismeretesek a z Appenninekből, a Nyugati-Kárpátokból és a Krím-félszigetről is.
  • A zirci márványbába egykor egy tenger alatti kiemelkedésen rakódott le, maradt fenn.
  • Hasonló lerakódások Hárskútnál is találhatóak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.