Ahogyan arról már beszámoltunk, előfordul, hogy olyan jelenetek alakulnak ki Kecskemét belvárosában, amelyeket csak komikus filmekben látni. A kecskeméti börtönnél ugyanis gyakori, hogy civilek kiabálnak be a fogvatartott hozzátartozójukhoz – írja a Bács-Kiskun vármegyei hírportál, a baon.hu.
Az ilyen típusú kommunikáció viszont nem engedélyezett, mivel sértheti a börtön rendjét és biztonságát. A rabokkal való engedély nélküli kapcsolattartás – például bekiabálás útján – jogszabályba ütközhet, különösen akkor, ha ez tiltott tárgyak vagy információk csempészését, továbbítását is magában foglalja.

A bekiabálókkal szemben eljárás is indulhat
Azzal a civil személlyel szemben, aki odamegy a kecskeméti börtönhöz és kiabálás útján próbál párbeszédet kialakítani fogvatartott ismerősével, többféle eljárás is indulhat, attól függően, hogy pontosan mit tett. Lehet szó
- szabálysértésről vagy
- bűncselekményről.
Szabálysértési eljárás történik, ha csak kiabál, de nem történik bűncselekményre utaló dolog. Ez lehet például jogellenes kapcsolatfelvétel fogvatartottal, ami a büntetés-végrehajtási intézet rendjének megzavarása miatt történik. Ebben az esetben pénzbírság szabható ki.
Bűncselekményről van szó, ha a bekiabálás tiltott információk továbbítására irányul (például: szökési terv, fenyegetés, zsarolás, csempészet előkészítése). Ilyen esetekben bűnpártolás, csempészet, vagy más bűncselekmény lehet a vád.
Ha a rab aktívan részt vesz ebben a kommunikációban, ő is felelősségre vonható. A büntetés-végrehajtási intézet belső szabályai alapján a rab ellen fegyelmi eljárás indulhat, amelynek szankciói lehetnek: magánzárka, látogatási jog korlátozása, vagy más kedvezmények felfüggesztése. Ha a rab is bűncselekményben vesz részt (pl. tiltott szervezkedés, csempészet megszervezése stb.), akkor büntetőjogi következménye is lehet.
A kecskeméti börtönnél a szerelem vezérelte bekiabálások a jellemzők
A kecskeméti börtön falain túl komoly bűncselekményre utaló bekiabálásról még nem hallottunk. A beszólások kimerülnek a „szeretlek, várlak haza” típusú kommunikációban.
A törvény szerint a szabálysértésért pénzbírság szabható ki, amelynek összege:
- minimum 5 ezer forint,
- maximum 150 ezer forint lehet.
Hírportálunkat a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet arról tájékoztatta, hogy akkor, amikor hasonló eseteket tapasztalnak, azonnal értesítik a rendőrséget. Ha a börtönbe bekiabáló személy helyszíni bírságot kap, akkor annak az összege maximum 50 ezer forint lehet.
A bírság pontos mértékét befolyásolja az illető előélete, a cselekmény körülményei (alkalmi vagy szándékos, ismétlődő-e), illetve, hogy volt-e rendzavarás, másokat zavart-e.