Hebling Zsolt polgármester szerkesztőségünkkel megosztotta, mire alapozzák az alagutak legendáját - olvasható a Veol.hu cikkében.
Alsóörs Ófalu része több szintre épült, mivel a településnek ilyenek a földrajzi adottságai. A Somlyó nevű erdős hegytől egészen a Balaton partjáig lejt a község. Az Ófalu része elég nagy magasságban van és volt mindig – mondta a polgármester.
Ezeket a szinteket löszfalas részek tagolják, ahol az elmúlt 100 évben vöröskő támfalak épültek. Hebling Zsolt születése óta Alsóörsön él, nagyszüleitől, akik az Ófaluban éltek, sokat hallott arról, hogy a híresebb épületek között titkos alagútrendszerek voltak kiépítve annak idején.
Titkos alagútrendszerek Alsóörsön
A község fontos épületei közé tartozik a Török-ház, mely a török időkben már létezett, aztán a falu műemlék temploma, a református templom, a temető, illetve a majdnem száz éve, az 1930-as években épült Iklódy-kastély, melyek egy szintet alkotnak. Ezek az épületek jelentek meg a közhiedelemben, mint amelyek között alagútrendszer van kiépítve. Az Iklódy-Szabó János földbirtokos tulajdonában lévő kastély mögött egészen a Török-házig alagút futott a hiedelem szerint. Illetve az öregek elmondása alapján a református templomtól a temetőig vezetett a föld alatti járat.
A polgármester két helytörténésszel is egyeztetett, akik szerint semmiféle bizonyíték sincsen arra, hogy az alagutak valóban léteztek. Azonban vannak olyan üregek a faluban, amiket a régebbi lakosok a löszfalakba bevájtak, ezek a pincék ma is léteznek Hebling Zsolt elmondása alapján. Van olyan pince, például a temetőhöz vezető lépcső alatt bevájva, aminek a szélesebb részét használják, de a szűkebb részekbe már senki sem mer bemenni, és emiatt nem is tudják, hogy meddig tart.
Megindult a föld Alsóörsön
Az utóbbi időben a csapadékvíz miatt az előbb említett pincéknél a löszfalak leomlottak. Az önkormányzatnak ilyenkor meg kellett erősíteni ezeket a falakat. Legutóbb a temetőlépcsőnél volt egy omlás, amit meg kellett szilárdítani. Azokat a pincéket, melyek be vannak vájva a falba, már lezárták, vagy statikailag megerősítették őket. A Török-házhoz vezető meredek gyalogúton beesett a kő és egy nagy üreg képződött, melyet valószínűleg a csapadékvíz kezdett ki. Tehát, ha az alagutak nem is léteznek, annyi biztos, hogy a szintkülönbségek és a löszfalak különféle üregeket tartalmaznak, melyeket lehet, hogy ember alkotott, de az is lehet, hogy a csapadékvíz. Az elmúlt tíz évben az önkormányzat minden veszélyhelyzetet elhárított, illetve az üregeket folyamatosan figyelik statikusok bevonásával. A vöröskő támfalak biztonságot jelentenek, a templomlépcső alatt pedig gabionos megoldást alkalmaztak.
Borítókép: Hol húzódhatnak Alsóörs alatt az alagutak? -(Fotó: Annus Gábor/Napló)