A Bakonyi Ház, amely a Laczkó Dezső Múzeum szomszédságában található, az egyik legelső magyar szabadtéri néprajzi kiállítóhely. 1935-ben, közadakozásból épült, egy öcsi kisnemesi lakóház alapján – írja a Veol.hu.
A Veszprém régi képeken Facebook-csoportban osztottak meg néhány, 1974. szeptember 20-án készült képet a Bakonyi Házról. Ennek kapcsán utánajártunk a ház történetének.
Az épület három fő részből áll, náddal borított tetővel és döngölt földpadlóval. A korabeli lakóházak között a fejlettebb típusokat képviseli – olvasható a Laczkó Dezső Múzeum honlapján.
A Bakonyi Ház belső tere
A lakótérbe egyetlen bejáraton keresztül lehet bejutni. A központban található a szabad kéményes konyha, amely két részre tagolódik. A pitvar közvetlenül a bejárat mögött található, míg a konyha a szabad kémény alatt helyezkedik el. A bejárattól jobbra a vizespad látható, amely az ivóvíz tárolására szolgáló edényeket tartalmazza. A falba mélyített polcos fülkében tej és tejtermék tárolására alkalmas edényeket helyeztek el. Balra egy pad áll, szemben pedig egy 18. századi asztal, amely a főzéshez biztosította a munkafelületet.
A konyhában található egy kőből és téglából készült nagy kemence, amely a kenyérsütéshez és a főzéshez egyaránt alkalmas volt. A kemencében sütötték a húst, halat és süteményeket, és egy kis kemencét is építettek a kalácsok sütésére. A kemence mellé kerültek a fahamu gyűjtésére szolgáló „hamulik". A konyhában található eszközök – mint fazekak, lábasok, tepsik és különféle edények – mind a vidékre jellemző paraszti konyhaműveletekhez szükséges tárgyak. A cserépedények között több helyi fazekasmester munkája is megtalálható.

Fotó: Rácz Miklós/Facebook