Európai léptékű fejlesztések a Szegedi Tudományegyetemen

A modellváltást a további fejlődés szolgálatába állító kancellárral és az intézmény rektorával beszélgetett az UniLife.

null

A Szegedi Tudományegyetemen négy éve elindított stratégiai fejlesztések jelentős része megvalósult vagy elbírálási szakaszban van. A modellváltást a további fejlődés szolgálatába állító kancellárral, Fendler Judittal és az intézmény rektorával, Rovó Lászlóval beszélgetett az UniLife.

– Legutóbb 2017-ben beszélgettünk, amikor a következő évekre tervezett beruházások összértékét 100 milliárdra becsülték. Hol tartanak most ezek fejlesztések?

Fendler Judit: Sok minden megvalósult, vagy elindult. A koronavírus járvány miatti halasztások ellenére a nagy beruházások egy része befejeződött vagy folyamatban van, ezek teljes megvalósulása egy-másfél éven belül várható. 2019 végén adtuk a Kossuth sugárúton a Nemzetközi Képzési Központunkat és két hónapja adtuk át a Fül-orr-gégészeti Klinikánk új szárnyát, ahol infrastruktúra- és eszközfejlesztés is történt. Sajnos a Képzési Központ a járványhelyzet még nem tudja betölteni funkcióját.

Folyamatban van a Gyerekklinika bővítésével és újjáépítésével a gyermekpszichiátria és a gyermek sürgősségi ellátás fejlesztését szolgáló beruházásunk, a Bartók Béla Művészeti Kar épületének megújítása és a jelenleg legnagyobb, 8 milliárdos fejlesztés is, az orvosképzés elméleti tömbjének kialakítása.

Emellett több „kisebb„ beruházást is megvalósítottunk, pályázati forrásból megindult a 3D Nyomtatócentrum működése, a járványhelyzet elmúlásával befejeződik a Biobank épületének átadása, új onkológiai nappali kórházat alakítottunk ki, új helyen megújult a koraszülött ellátás és kialakítottuk a szülőbarát szülészetet a Női Klinikánkon.

Teljes egészében megújult a saját kézbe vett radiológiai ellátás eszközparkja, kiírási szakaszban van a sportpálya fejlesztése, hamarosan megkezdődik a Beruházási Ügynökség tájékoztatása szerint a Jogi Kar felújítása, folyamatban van az Infektológia épületének beruházása a Déli Klinikaparkban, valamint a Science Parkban az Inkubátorház kivitelezése.

Rovó László: A fentieken túl 2019 végén átadtuk a Klinikán a hibrid műtőnket egy felújított betegellátási szárnnyal együtt, több, mint 2 milliárdos projekt keretében. Ez Közép-Európában is igen komoly fejlesztésnek számít. Ezeken kívül nagyon sok új projektet tervezünk indítani is.

– Korábban a fentiekre 2022-23-as céldátumok voltak az irányadók, ha befejeződnek, akkor meglesz 100 milliárdos beruházás?

F.J.: Igen. A 2022 végéig átadásra kerülő építési beruházások összértéke mintegy 50 milliárd forint lesz, az összeg a megítélt Science Park beruházásunkkal együtt értendő, itt az Egyetem 49 milliárd forint forráshoz jutott. Az Öthalmi Campus területén, az ELI lézerközpont szomszédságában megvalósuló beruházással egy új egyetemi központ jön létre, új kollégiumokkal, konferencia-és rendezvényközponttal, és Innovációs és Műszaki Központtal, ami egyetemi műszaki és természettudományos innovációs, oktatási és kutatási tevékenységét szolgálja. A Science Park Campus előkészítése a terület előkészítésének adottságai (lőszermentesítés, régészeti feltárás) és a covidhelyzet miatt sajnos kissé elhúzódott, a tervezések egy része megindult illetve az Inkubátorház épül.

Dr. Fendler Judit 2016 óta a Szegedi Tudományegyetem kancellárja
Fotó: Mediaworks

– A mostani helyzetben nyilván sok hallgató otthon tartózkodik, tehát kihasználatlanok a kollégiumok. Ezt leszámítva, hogy állnak kapacitásban?

F.J.: Célunk a minőségi felújítás és a férőhelybővítés is. Kollégiumainkban sajnos sem az egy hallgatóra jutó négyzetméter sem pedig a felszereltség nem teszi lehetővé, hogy nyugat-európai színvonalú lakhatást biztosítsunk a diákjainknak, így ma a fejlesztéseink célja, hogy az egyetemek közötti éles versenyben vonzó lehetőségeket, modern lakhatási és szabadidős infrastruktúrát is biztosítani tudjunk a Szegedi Tudományegyetemet választó hazai és külföldi diákoknak.

– További fejlesztési terveket, projekteket említettek. Ezek a modellváltásnak köszönhetőek?

F.J.: A modellváltás abban fog sokat segíteni, hogy a forrásainkat jól, azaz hatékonyan és gyorsan fel tudjuk használni. Lesznek új beruházások, már pályázati szakaszban vannak a járványhelyzet utáni fejlődést segítő Uniós források, az úgynevezett RRF források is, emellett készülünk az új Uniós periódus kutatási, innovációs és oktatási pályázataira is.

Ez nem feltétlenül a modellváltás függvénye, de tény, hogy a források gyors és hatékony, az Egyetem fejlesztését leginkább szolgáló felhasználását ez a működési modell a jelenleginél jobban támogatja.

A gazdálkodás tervezhetősége azt is magával hozza, hogy olyan fejlesztéseket indíthatunk, melyek az Egyetem számára leginkább megtérülnek az oktatás, a kutatás, az innováció, a gyógyítás területén.

A költségvetési intézményi működésben, tekintettel annak éves, előirányzat-gazdálkodási jellegére, ez nem lehetséges.

Prof. Dr. Rovó László 2018 júliusa óta a Szegedi Tudományegyetem rektora
Fotó: Kőhalmi Péter

– A 2020-as évben valamennyire esett a felsőoktatásba jelentkezők száma, minden erőfeszítés ellenére. Önöknél hogyan alakultak a jelenetezési számok? A modellváltás kapcsán mire számíthatnak a fiatalok ösztöndíjak és hallgatói létszám tekintetében? Meg tudják nyugtatni a jelentkezőket?

R.L.: A jelentkezők számának csökkenése szerencsére a Szegedi Tudományegyetemen hibahatáron belül volt. Egyértelmű a szándék, hogy a modellváltás után a jelenleg államilag finanszírozott hallgatói létszám nem csökkenhet, sőt, a jelenlegi tudásom alapján állíthatom, hogy az a szándék, hogy ez normatív alapon bővüljön is. Azaz, ha mi jól dolgozunk és a hallgatók minél nagyobb számban továbbra is a Szegedi Tudományegyetemet választják, akkor biztosított számukra az állami finanszírozás.

Itt igen komoly technológiai váltás lesz hamarosan, amihez hatalmas infrastrukturális és oktatási fejlesztések kapcsolódnak, amelyek magukkal hozzák a létszámbővítés lehetőségét is. Úgy gondolom, hogy ez ki fogja nyitni azt a kaput, hogy a régióban nagyon komoly versenyképesség javulást érjünk el. Mi arra számítunk, hogy a mostani 22 ezres hallgatói létszámunkhoz képest néhány éven belül 25-26 ezer fős hallgatói létszámot tudunk majd fogadni.

A külföldi hallgatóink száma most mintegy 4300, ez a szám az elmúlt években folyamatosan nőtt. Egyetemünk többszáz éves tudása gyakorlatilag biztosítja, hogy a legjobb hazai és külföldi oktatókkal, kutatókkal, megfelelő infrastruktúrával a hallgatói létszámot emelni tudjuk.

A teljes interjú ITT érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.