Klebelsberg 2.0 – interjú Hankó Balázzsal + videó

Milyen párhuzam vonható a modellváltás és a klebelsbergi hagyományok között? Erről kérdezte az UniLife Hankó Balázst, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkárát.

null

– Az elmúlt időszak és az előttünk álló néhány év legalább olyan mértékű, léptékű és összetettségű fejlődést hoz majd a felsőoktatásban, mint a múlt század első felében Klebelsberg Kunó javaslatai alapján véghezvitt oktatási reform – foglalta össze gondolatait a felsőoktatási fokozatváltásról és a modellváltásról Hankó Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára.

– Fél éve Ön a felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, és mozgalmas időszak áll mögöttünk és előttünk is. Milyen feladatokat lát maga előtt, milyen kihívásokkal kell szembenéznie a terület vezetőjeként?

– Eseménydús volt az elmúlt félév. A számos feladat közül két lényeges elemet kell kiemelni ebből az időszakból. Az egyik a fokozatváltás és a felsőoktatási stratégia mentén az egyetemek versenyképességének további erősítését szolgáló változtatások, ehhez kapcsolódva pedig az új finanszírozási és képzési struktúra előkészítése, és az ezeket megalapozó jogszabályok módosítása. Így többek között sarkalatos törvényben elvi éllel rögzítettük, hogy a modellváltó intézmények fenntartói közfeladatot ellátó, közérdekű vagyonkezelői alapítványok.

Az időszak másik mozgatórugója a felsőoktatásban a tavaszihoz hasonlóan az őszi félév járványügyi intézkedéseinek megfelelő irányítása, melyben amíg lehetett, a hibrid oktatás kapott főszerepet.

A nagy jelenléti oktatótermekben a járványügyi szabályok betartásával folytak az órák, azokba stream formájában is be lehetett kapcsolódni. A jelenléti gyakorlatokon pedig fokozottan betartattuk a járványügyi óvintézkedéseket.

Majd az ősz második felében digitális oktatásra váltottunk, és csak egyes egyetemek meghatározott képzési területein, a rektor külön kérelmére engedélyeztünk jelenléti oktatást.

Hankó Balázs
Fotó: Videa/UniLife

Emellett a diákoknak is köszönet és dicséret jár, hiszen az orvos-és egészségtudományi hallgatók közül eddig közel ezren vettek részt a kórházakban a járvány elleni küzdelemben, és több mint 25 ezer műszakot teljesítettek a mentőszolgálatnál.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Önkormányzatával együttműködve több fórumon és formában hívtuk fel a hallgatók figyelmét a járvány időszakában a fokozott felelősségvállalásra.

A hallgatói felmérések is azt igazolják, hogy nemcsak ők, hanem a felsőoktatás is jól vizsgázik, nehezített terepen is teljes értékű képzést nyújt.

Hiszen az őszi félév során folyamatos volt az oktatás, és a gyakorlatokat is megtartották, lehetőség szerint tavasszal is erre készülünk. Csak míg ősszel a gyakorlatokat a félév elején, addig tavasszal reményeink szerint a félév végén, blokkosítva teljesíthetik a hallgatók.

A teljes cikk ITT olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.