Így indult el a Neptun rendszer a BME-ről

Az egységes oktatási rendszer idén ünnepli a 24. születésnapját.

Az oktatásszervezés egységes rendszerbe foglalásának gondolata először a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen született meg, ahol eleinte a hallgatók adatait az akkor használatos DOS operációs rendszerben tárolták.

Az új, átfogóbb rendszer létrehozásának ötlete dr. Cséfalvay Klára villamosmérnök, egyetemi docens nevéhez fűződik, aki a kilencvenes évek elején oktatott a BME-n.

Munkatársaival együtt kezdetben kifejlesztették a Hallgatói Információs Rendszert a BME kreditrendszerű képzésének kezelésére. Ezzel megvalósult az egyetemi karok összekapcsolása egyetlen olyan Clipper alapú informatikai rendszerré, amelyet a hallgatók, oktatók és az adminisztrátorok is használhattak. Ezt követően indult el egy általánosabb igényeket lefedő rendszer tervezése, amely a Neptun 2000 névre hallgatott. 1997-ben két másik intézményben is bevezették a rendszert, ami azóta számos változáson ment keresztül.

A Neptun 2000 hamarosan túlnőtt ezeknek az intézményeknek a kapuin is, így a mára már gyorsabb, könnyebben hangolható Neptun.NET rendszert csaknem az összes magyar egyetem használja. Bár a rendszer a mai napig egységes, az üzemeltetési háttérről ez nem mondható el, mivel

a Neptun rendszert számos különböző intézmény használja, ezért az nem egy egységes szerverről fut.

Az intézményeknek saját infrastruktúrájuk van, ahol saját informatikai szakemberek végzik az egységes tanulmányi rendszer üzemeltetését.

A Neptunt továbbra is folyamatosan fejlesztik: évente átlagosan 1000-1500 új fejlesztés kerül be a Neptunba adminisztrátoroknak, oktatóknak és hallgatóknak, amelyet az SDA Informatika Zrt. végez.

(Borítókép: Neptun / Képernyőkép)

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.