Nem is tudod, milyen szerencsés vagy, hogy most jársz suliba

Az online oktatásra lehet haragudni, ám rengeteg okunk van arra is, hogy hálásak legyünk érte.

null

Okostelefon, laptop és online oktatás helyett viasztábla és stylus a kézben, esetleg papiruszok a térdeken: sorozatunk első részében az ókori oktatásba nyerhetsz betekintést.

Az ókori Kelet

Az intézményesített oktatás első emlékeit az ókori Keletnek köszönhetjük. Az ókori Babilonban az írás egyszerűsödésével nőtt az írástudó lakosság aránya, több városban is létesítettek könyvtárakat.

Több ókori társadalomra is jellemző volt, hogy formális keretek között csak az uralkodói, illetve a hivatalnoki réteg részesült oktatásban.

Az ókori Indiában (mai szemmel talán meglepő módon) az öt-nyolc éves korban kezdődő oktatás fókuszában a személyiségfejlesztés állt. Kínában az időszámításunk előtti harmadik évezredtől rendszerszintű oktatásról beszélhetünk, ahol az arisztokraták gyermekei íjászatot, irodalmat és rituális szokásokat tanultak.

Korabeli iskola
Fotó: UniLife

Görögök és rómaiak

Intézményesített oktatással a Görög Birodalom területén csak Spártában találkozunk, jellemzően magántanárok és magániskolák vettek részt az ifjúság oktatásában.

Athénban bárki nyithatott iskolát, ahol teljesen szabadon dönthetett arról, mit és hogyan tanít meg a tanulóknak.

Általánosságban véve azért elmondható, hogy a görög fiúk (mivel a lányok ritkán részesültek oktatásban) testedzéssel, az írástudás megszerzésével, történelemtanulással, valamint zenével, drámával és költészettel töltötték napjaikat ezekben az iskolákban.

Az ókori Rómában a Krisztus előtti második évszázadban már biztosan voltak oktatási intézmények, az oktatási rendszer fokozatosan nyerte el végleges formáját. Itt a fiúk és a lányok is részesültek alapszintű oktatásban, ám gyakran külön intézménybe jártak.

A rendszer maga nem igazán különbözött a ma általunk ismerttől, ám azt, hogy milyen osztályba, és milyen szintű oktatási intézménybe került valaki, nem az életkor, hanem az egyéni fejlődés gyorsasága és a tehetség határozta meg.

Az eredeti cikket ITT érheti el.

Kiemelt kép: UniLife

Neked is ismerős? Ezek az online oktatás legnagyobb hátrányai

Emberpróbáló feladat elé kell nézniük diákoknak és tanároknak nap mint nap, hisz az online oktatás mindenki számára nehéz, megterhelő tud lenni.

Nincsenek biztosítva a megfelelő körülmények

Sokaknak nehézséget okoz az, hogy kialakítsanak megfelelő környezetet munkára, tanulásra. Ilyen esetben tanteremmé válik a konyhaasztal, az ágy, a kanapé és bármilyen tér, ahol ki tudod teríteni könyveid, jegyzeteid, és valamilyen módon végig tudod ülni óráid. Ezekkel az a baj, hogy így teljesen elmosódnak az életterek, nincs egy elválasztott kis kuckó, ahol biztosítva van a csend és a nyugalom számodra.

Figyelem!

Az egyik legnehezebb dolog figyelmesen végigülni egy órát úgy, hogy egy képernyőt kell bámulni. Ismerős az érzés, igaz? Még nagyobb kihívást jelenthet, ha ráadásul több mint másfél órán keresztül kell a laptopod előtt ülnöd, ilyen esetben esélytelen, hogy az órák teljes ideje alatt koncentrálj az előadásra.

Tovább

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.