Újabb tíz egyetem modellváltási javaslata került az Országgyűlés elé

A fejlesztések célja, hogy a magyar fiatalok korszerű képzésben részesülve a jövő nyertesei legyenek.

null

Az innovációs tárca Stumpf István felsőoktatási modellváltásért felelős kormánybiztossal szoros együttműködésben, a modellváltás eddigi tapasztalatai, illetve minden egyes egyetem vezetőivel, vezető testületeivel folytatott konzultációk alapján készítette elő javaslatait.

Stumpf István kormánybiztos hangsúlyozta:

„A kormány Klebelsberg Kunó szellemiségében született egyetemi modellváltási programja történelmi esélyt kínál arra, hogy Magyarország a jövő nyertesei közé tartozzon.”

A javaslat megerősíti az egyetemek szervezeti, pénzügyi, munkavállalói és oktatási, kutatási autonómiáját. A kölcsönösen előnyös, kiegyensúlyozott együttműködés érdekében a szenátus a jövőben tagot delegálhat a fenntartó alapítvány felügyelőbizottságába. Az intézmény vezető testülete az alapítványi kuratórium intézményt érintő döntéseivel kapcsolatban véleményezési jogot gyakorolhat.

A szenátusok kezdeményezéseinek, egyértelmű támogató döntéseinek megfelelően újabb tíz egyetemen kezdődhet meg a modellváltás.

A Szegedi Tudományegyetem klasszicista elemeket is tartalmazó kora eklektikus stílusú úgynevezett központi épülete
Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

A már rugalmasabb keretek között működő tíz egyetemhez 2021. augusztus 1-jével csatlakozhat:

  • a Budapesti Gazdasági Egyetem,
  • a Debreceni Egyetem,
  • a Dunaújvárosi Egyetem,
  • a Magyar Táncművészeti Egyetem,
  • a Nyíregyházi Egyetem,
  • az Óbudai Egyetem,
  • a Pécsi Tudományegyetem,
  • a Semmelweis Egyetem,
  • a Szegedi Tudományegyetem
  • és a Testnevelési Egyetem.
  • Továbbá a világhírű borvidéken, külföldi példák alapján megalapítják a kiemelten szőlészettel-borászattal foglalkozó első hazai felsőoktatási intézményt, a Tokaj-Hegyalja Egyetemet.

    Az alapítványok a mindenkori kormányzattól független, magánjogi formában biztosítják a felsőoktatási, tehetséggondozási, kutatási és egyéb közfeladatok ellátását.

    Az új működési modell lényege, hogy az állam mint stratégiai partner hosszú távú finanszírozási garanciákkal teremti meg e közfeladatok korszerű ellátásának feltételeit.

    A felsőoktatás minőségi átalakítását szolgálja, hogy 2021. szeptember 1-jétől teljesítményelvű finanszírozási rendszer lép életbe. A kormány az intézményeket fenntartó alapítványokkal hosszú távú (15–25 éves) stratégiai megállapodásokat és 3–5 éves finanszírozási szerződéseket köt. A modellváltás nyomán ugyanakkor az egyetemek saját bevételszerző képessége is növekszik.

    A törvénycsomag elfogadása esetén ősztől már több mint 180 ezer hallgató, az egyetemisták közel 70 százaléka tanulhat a megújult fenntartási modellben.

    Az eredeti cikket ITT érheti el.

    Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

    Ez történik jelenleg a 2021-es egyetemi felvételi eljárásban

    Mint ahogy arról már beszámoltunk, megjelentek a friss felvételi adatok, amelyek szerint 11 százalékkal többen jelentkeztek a felsőoktatásba, mint tavaly, és a modellváltó egyetemek népszerűsége is töretlen.

    Az elkövetkezendő időszakban folytatódik az egyetemi jelentkezés során rögzített adatok és feltöltött dokumentumok feldolgozása. Ebben a folyamatban az adatfeldolgozó munkatársak is átnézik az adatbázisban szereplő adatokat, illetve dokumentumokat, hogy legkésőbb április 19-én elkezdődhessen a felvételi ügyintézés, ugyanis ettől az időponttól újra megnyílik az e-felvételi felülete. Ez a tájékozódási és ügyintézési időszak, amely egészen július 8-ig tart.

    Tovább

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.