Online is számít a testbeszéd – Ezekre figyelj!

A világjárvány hőn áhított végével is nagyobb szerepet fog kapni a mindennapjainkban az online kommunikáció, mint előtte. Nem árt, ha tudod, hogy itt sem csak az számít, amit mondasz, hanem hogy hogyan mondod – hívja fel a figyelmet az Unilife.hu.

null

Online testbeszéd is létezik. Munkahelyi emailt írsz. Figyelsz a központozásra, vagy közvetlenebb hangvételben legépelsz pár sort és emojikat raksz mellé? Amikor videókonferencián veszel részt, a többieket figyeled vagy le-lepillantasz a telefonodra? Megvárod, amíg a másik befejezi, vagy a szavába vágsz a kapcsolat csúszása miatt? Erica Dhawan vezetés szakértő elmélete szerint ezek mind részei a digitális testbeszédünknek.

 

Lassító tényező
Miért fontos ez? Az online kommunikáció térnyerésével kapcsolatban készült 2000 dolgozóra kiterjedő felmérés szerint 70% gondolja úgy, hogy a digitális kommunikáció akadályozza a munkájukat, időveszteséget okoz. Dhawan szerint olyan online etikett szabályokat kell bevezetni, amelyekkel elérhetjük, hogy a digitális testbeszédünk illjen a mondanivalónkhoz és az adott helyzethez. Hogy döntöd el mit szabad és mit nem?

 

Elő az emojikkal
Amikor szemtől szembe kommunikálunk, a mondanivalónk jelentős része nonverbális elemekből áll össze, mint a mondatok közötti szünetek, gesztikuláció és hangsúly. Ezek visznek életet a szavak mögé. Mivel online elveszítjük őket, valahogy pótolnunk kell, erre szolgálnak a hangulatjelek és emojik, amelyek sokak szerint informálisak és nem illenek a professzionális levelezésbe, de segíthetnek olyan érzelmeket és háttérinfókat (sürgősség, izgatottság, hála) átadni, amelyek egyébként kimaradnának.

 

Lassan, de biztosan
Mindenkivel előfordult, hogy egy gyorsan legépelt emailt vagy üzenetet erősen félreértett a címzett. Már azzal is sok kellemetlenséget kikerülhetünk, ha kétszer elolvassuk, mielőtt elküldjük és azzal is előmozdíthatjuk a digitális kommunikáció hatékonyságát, ha nem multitaskolunk videóhívások közben, mivel aki egy Zoom-hívásban a telefonját bámulja, érdektelenséget mutat.

Akár gyakornokról, akár a nagyfőnökről van szó, ezekre mindenkinek érdemes odafigyelnie, hiszen egyformán kellemetlen, ha az előbbi túl haveri hangot üt meg magasabb beosztású kollégákkal, vagy ha az utóbbi a hatékonyság érdekében olyan szűkszavú, hogy azt a látszatot kelti, nem törődik a beosztottak hogylétével, csak a feladat elvégzésével.

 

Az eredeti cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.