Van 5 perced az ország legnagyobb hallgatói fesztiváljának történetére?

Az EFOTT 45 éves múltra tekinthet vissza. Átélte a szocializmust, a rendszerváltást, sőt a koronavírust is. Pár nap és Sukorón indulhat a buli, de addig bőven van időd megismerni a fesztivál történetét.

null

Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozója

Szép hosszú név, azért maradjunk inkább az EFOTT-nál. Magyarország legnépszerűbb hallgatói fesztiválja állandó nyári program minden fiatal számára, de gondoltad volna, hogy anno talán a Te szüleid is éppen az EFOTT-on ismerték meg egymást? Az 1970-es évek szocializmusában járunk. A Magyar Szocialista Munkáspárt az élet minden területét kontroll alatt tartotta, így a fiatalok szórakozási lehetőségeit is. A megtisztelő feladatot az uralkodó állampárt ifjúsági szervezete, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség - amit a köztudat KISZ-ként ismer - kapta. A középiskolásoknak ott volt az Országjáró Diákok Országos Találkozója (ODOT), a fiatal munkavállalóknak az Ifjúmunkás Kempingek, egyedül a felsőoktatásban tanulóknak nem jutott igazi nagy nyári rendezvény. Egészen 1976-ig, amikor megszületett a legelső EFOTT Abaligeten. Természetesen a fesztivál hangulata a kor uralkodó eszméit testesítette meg. A KISZ egy ifjúságot átfogó turisztikai rendszert akart kiépíteni, ennek megfelelően a sport, kultúra, magyar turisztika dominált. A fesztiválozók nem is álmodhattak külföldi fellépőről, volt helyette táncház, humorista show, diszkó, tábortűz, közös főzés, politikai fórum. Sok köze nem volt a mai fesztiválokhoz, sőt ha a résztvevők létszámát nézzük, alig ért fel egy átlagos bulihoz.

Aki anno szétnézett Abaligeten, az összesen 25 felsőoktatási intézményt és 350 hallgatót láthatott. Ez persze nem jelentette azt, hogy a résztvevők ne szórakoztak volna jól. A látogatók száma évről-évre nőttön-nőtt, 1980-ban Sirokon már elérte az ezer főt. A korai EFOTT-okat nyugodtan nevezhetjük úttörőtáboroknak. Aztán jött a rendszerváltás és az ország egészére rányomta bélyegét. A politikai ideológiát felváltotta a könnyűzene és az önfeledt szabadság. A „turisztikai találkozó" értelmét vesztette, hacsak nem vesszük annak a változatos helyszíneket.

Fotó: EFOTT Facebook

Hol itt, hol ott

Az EFOTT stílusjegyének számít az örökös vándorlás. Hát no, nem hiába magyar fesztivál. Fennállása óta 28 helyszínen rendezték meg: Velence, Miskolc, Zánka, Szolnok, Pécs, Baja, Dunaújváros, Debrecen, Zamárdi, Fonyód, Gyöngyös, Dunapataj, Kismaros, Hajdúszoboszló, Tokaj, Agárd, Kecskemét, Dunaharaszti, Szeged, Nyíregyháza, Orfű, Mártély, Szilvásvárad, Verőcemaros, Salgótarján, Sirok, Keszthely, Abaliget.

Az állandóan mozgásban lévő fesztivál 2015-2019 között látszólag megtelepedett Velencén. Idén, bár csak pár száz métert költözött, megszakadt a hagyomány. Az elmúlt hét eseményeit tekintve, nem is csodálja az ember - olvasható az UniLife cikkében.

A teljes cikk ide kattintva olvasható.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.