Régóta vitatott kérdésben jutottak egyezségre a csillagászok

Az Atacama-sivatag felett lévő obszervatóriumból vizsgálták az univerzumból érkező legrégebbi fényt.

Forrás: MTI2021. 01. 05. 14:32
A kép illusztráció Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta vitatott kérdésben jutottak egyezségre a csillagászok: megállapították, hogy az univerzum mintegy 14 milliárd éves – olvasható a PhysOrg.com tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

A chilei Atacama-sivatag felett lévő obszervatóriumból vizsgálták a szakértők az univerzumból érkező legrégebbi fényt.

Megfigyeléseik és kozmikus geometria segítségével megállapították, hogy az univerzum kora 13,77 milliárd, plusz-mínusz 40 millió év.

Egyezségre jutottak a kutatók: 14 milliárd éves az univerzum
Fotó: Pixabay

Az új becslés, amelyet az amerikai Nemzeti Tudományos Alap (National Science Foundation, NSF) Atacamai Kozmológiai Teleszkópja (ACT) által gyűjtött adatok alapján végeztek, megegyezik az univerzum sztenderd modelljén, illetve az Európai Űrügynökség Planck műholdja által végzett vizsgálatokon alapuló becsléssel. Utóbbi 2009 és 2013 között ugyanezt a fényt vizsgálta, amely az ősrobbanás maradványa.

A szakértők eredményeikről a Journal of Cosmology and Astroparticle Physics című tudományos folyóiratban számoltak be két tanulmányban.

Egy kutatócsoport 2019-ben a galaxisok mozgása alapján arra a következtetésre jutott, hogy az univerzum több százmillió évvel fiatalabb lehet, mint ahogyan a Planck-munkacsoport megjósolta. Ez az ellentmondás arra utalt, hogy új modellre van szükség az univerzum vizsgálatához és felébresztette a gyanút, hogy az eddigi mérések nem voltak helyesek.

„Most választ találtunk arra, hogy hol egyezik a Planck és az ACT” – mondta Simone Aiola, a Flatiron Intézet Számítógépes Asztrofizikai Központjának munkatársa.

Már több mint 400 millió kilométert tett meg a Tienven-1 űrszonda

Már több mint 400 millió kilométert tett meg a kínai Tienven-1 űrszonda, amelyet júliusban indítottak útnak a Marsra.

A kínai nemzeti űrhivatal (CNSA) vasárnapi közleménye szerint a szonda 130 millió kilométerre volt a Földtől és mintegy 8,3 millió kilométerre a vörös bolygótól vasárnap reggel, és várhatóan a jövő hónapban érkezik a Mars vonzáskörébe. Az űrszonda egy marsjárót is visz a Marsra.

A Tienven-1 stabilan működik és le fogják lassítani az előtt, hogy Marskörüli pályára állítják és megkezdi az előkészületeket a vörös bolygón való landolásra.

Július 23-i indulása óta felvételt készített a Földről és a Holdról, valamit számos szelfit is küldött. Háromszor módosított pályát.

Tovább...

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.