Egészségügyi áttörést jelentenek az okosórák, hiszen hatékonyan nyomon követhetőek velük a fizikai aktivitások, a pulzusfigyelés, a véroxigénszint mérése, továbbá az EKG-funkció pedig már bizonyítottan életeket mentettek, miután riasztásokat küldtek a viselőiknek az abnormális mérési eredményekről - olvasható az Origó cikkében.
Mostanra viszont bebizonyosodott a sanda gyanú, hogy egyes betegeknél kontraproduktívnak bizonyulhatnak az okosórák, hiszen az inkonkluzív, félreértelmezett mérési eredményeik teljesen felesleges szorongáshoz vezethetnek. A súlyosbodó problémára Lindsey Rosman, az Észak-karolinai Egyetem Orvostudományi Iskolájának kardiológus professzora hívta fel a figyelmet.
Állítása szerint egyre gyakoribb, hogy az okosórás betegek elképesztő mennyiségű mérési eredménnyel jelentkeznek, miközben érdemben nincs panaszuk, például egy hetvenéves asszony egy év alatt 916 EKG-t készített az Apple Watch okosórájával a riasztások miatti szorongásától vezérelve. A helyzet további negatív következménye az orvosok és a páciensek közti viszony feszültté válása lehet, amikor az utóbbiak nem hiszik el, hogy nem érdemes jelentőséget tulajdonítaniuk az általuk félelmetesnek tartott mérési eredményeknek.
Egyelőre nem világos, hogy miként érdemes kezelni a helyzetet, de az okosórák által szolgáltatott hasznos információkról és jogos riasztásokról rossz ötlet volna lemondani. Rosman szerint a legjobb megközelítés talán az volna, ha az okosórák érthetőbben el tudnák magyarázni a viselőiknek, hogy mit és mit nem jelentenek a mért adatok.
(Borítókép: csak illusztráció; Forrás: Origó)