Virtuális űrutazást tesz lehetővé egy új szoftver

Virtuális űrutazást tesz lehetővé a lausanne-i Svájci Műszaki Egyetem (EPFL) asztrofizikusai és informatikusai által kifejlesztett új szoftver – olvasható az Origo cikkében.

Forrás: MTI2021. 10. 13. 10:30
Saint-Sulpice, 2021. oktber 12. Hadrien Gurnel, a Lausanne-i Szvetsgi Mszaki Egyetem (EPFL) Ksrleti Muzeolgia Laboratriumnak szoftverfejleszt mrnke hromdimenzis szemveggel tanulmnyozza a vilgmindensg legrszletesebb trkpt az egyetem Asztrofizikai Laboratriumnak tudsai ltal kifejlesztett virtulisvalsg-szoftver (Virtual Reality Universe Project Virup) segtsgvel egy 360 fokos panormakpernyn az egyetem Ksrleti Muzeolgia Laboratriumban, a Lausanne kzelben fekv Saint-Sulpice-ben 2021. oktber 12-n. A nylt forrskd szoftver virtulis rutazst tesz lehetv, az rdekldk trben s idben utazhatnak a naprendszerbl a lthat univerzum kls hatrig a 4500 eddig felfedezett exobolyg s 50 milli galaxis mellett. MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron Fotó: Laurent Gillieron
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Virup (Virtual Universe Project) segítségével a hobbicsillagászok térben és időben utazhatnak a naprendszerből a látható univerzum külső határáig, a 4500 eddig felfedezett exobolygó és ötvenmillió galaxis mellett.

Az asztrofizikai adatok vizualizálása sokkal megfoghatóbb, mint a grafikák és a számok. Segítségükkel képet kaphatunk ezekről az összetett jelenségekről

– mondta Yves Revaz asztrofizikus.

A megtapasztalható virtuális valóság (VR), amelyet Revaz Florian Cabot informatikussal közösen fejlesztett, másodpercenként kilencven képből áll össze. Ennek alapját nyolc adatbankból származó több terabájt adat adja, amelyeket csillagászok és asztrofizikusok a Földön és a világűrben gyűjtöttek.

A Virup a jövőbe is lát: szimuláció segítségével bemutatja, hogyan nézhet ki a Tejútrendszer és az Androméda-galaxis jövőbeli összeütközése.

Jelenleg a tudósok azon dolgoznak, hogy még több égitestet, például aszteroidákat, csillagködöket és pulzárokat is bevonjanak a háromdimenziós alkalmazásba.

A virtuális űrbéli sétához VR-eszközök mellett szükség van egy számítógépre, melyen a program futhat és elegendő tárhelyre az asztrofizikai és kozmológiai adatokhoz

 – olvasható az egyetem közleményében.

Borítókép: Hadrien Gurnel, a Lausanne-i Szövetségi Műszaki Egyetem (EPFL) Kísérleti Muzeológia Laboratóriumának szoftverfejlesztő mérnöke háromdimenziós szemüveggel tanulmányozza a világmindenség legrészletesebb térképét. Fotó: MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.