Jamie Dimon szerint a bitcoin a bolondok aranya

Mindig is kritikus volt a kriptodevizákkal kapcsolatban Jamie Dimon, a JP Morgan első embere, és e véleményével távolról sincs egyedül. Úgy véli, a virtuális fizetőeszköz piaci értéke hosszú ideig eltérhet a fundamentális tényezőktől, de végül mégis azok lesznek a meghatározók.

Fellegi Tamás Péter
2021. 10. 13. 6:18
Cryptocurrency Companies Photo Illustrations
CRYPTOCURRENCY-ILLUSTRATION Fotó: JAKUB PORZYCKI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta gondolkodnak azon sokan, hogyan szárnyalhatnak a kriptodevizák, mindenekelőtt a bitcoin, ha semmilyen tényleges értéket nem képviselnek és még csak megbízható fizetési eszközként sem használhatók a nagy áringadozásuk miatt. A lelkes befektetőket nem zavarják ilyen megfontolások, ők elfogadják, hogy ez valami új, majd kiderül, hogy mitől érvényes. A lényeg, hogy rajta legyenek a befektetési pályák robogó vonatán. A fiatalok egy részének már az is elég, hogy egy új technológiáról van szó: szárnyalhatnak az árak, miközben a technológia értékét is az adja, mennyire és milyen sikerrel hasznosítják azt.

A JP Morgan az ügyfelek igényeinek megfelelően az elmúlt években el is kezdett a bitcoin piacához kapcsolódó eszközökkel foglalkozni: a privátbanki, tehetősebb ügyfelek folyamatosan vásárolhatnak kriptodevizás alapokból is. Jamie Dimon véleménye az idő előrehaladtával mit sem változott: a bitcoin és a többi ilyen eszköz nem rendelkezik belső értékkel, ellenben szabályozatlanságukból adódóan illegális tevékenységek kapcsolódnak hozzájuk. Így például a pénzmosás, ezért egyes országok jobb megoldás híján korlátozzák őket, Kína például be is tiltotta az egész eszközosztályt.

A JP Morgan elnök-vezérigazgatójának véleménye szerint az ügyfelek rendelkeznek azzal a képességgel, hogy önállóan vagy külső tanácsok idénybevételével el tudják dönteni, mibe fektetnek, milyen kockázatokat vállalnak, ezért nem zárják el őket a befektetési lehetőségtől. A lényeg csak az, hogy ne veszítsenek többet, mint amennyi pénzük van, vagyis ne hagyjanak veszteséget a bankra. Ez azonban a kriptodevizáknál nem jellemző, épp a hatalmas áringadozás miatt.

Dimon ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy rövidesen elkerülhetetlen lesz a kriptodevizák szabályozása. Hosszabb távon ugyanis nem működőképes az a gyakorlat, hogy minden befektetést, minden pénzügyi műveletet ellenőrzés alatt lehet tartani – kiszűrve így az esetleges bűncselekményeket is –, a kriptodevizához kapcsolódó ügyletek viszont ebből kimaradnának. A betiltás persze nem fenyegeti őket a nyugati országokban, helyette a részletes szabályozás lesz a megoldás. Ezt követően nem lesz illegális célokra felhasználható az eszközosztály, egyúttal a befektetőkben felmerül majd a kérdés, hogy ha teljesen elfogadott, szabályozott eszközökről lesz szó, akkor mi adja a kriptodevizák különlegességét, a misztikus vonzerejét, ez pedig akár komoly árfolyamcsökkenést is okozhat a virtuális fizetőeszközök nemritkán csillagászati szintjeiről.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.