Ötmilliárd telefont dobunk a szemétbe

A WEEE átfogó felmérésben igyekezett feltárni azokat az okokat, amelyek e tendencia mögött állnak.

Forrás: Hirado.hu2022. 10. 18. 8:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világban jelenleg mintegy 16 milliárd mobiltelefon van az emberek birtokában, és ebből – a számítások szerint – 5,3 milliárd darab kerül majd 2022-ben a szemétbe – számolt be kutatási eredményéről a húsz éve alakult WEEE Forum, a világ elektronikai hulladékával foglalkozó nonprofit szervezet – idézi a National Geographic cikkét a Híradó.hu.

Mindannak ellenére, hogy a készülékekben rengeteg értékes anyag, arany, réz, ezüst, palládium és más újrahasznosítható összetevők vannak, a vizsgálatok szerint a hatalmas mennyiségnek csak egy kis töredékét nyerjük vissza az elektronikai hulladék kezelésének megfelelő módon. Az elemzők szerint a legtöbb készülék garázsok vagy szekrények mélyére vagy épp a háztartási hulladékkal együtt a szeméttelepekre jut.

A WEEE átfogó felmérésben igyekezett feltárni azokat az okokat, amelyek e tendencia mögött állnak. Hat, az EU országait képviselő országban végzett felmérés alapján egy átlagos európai háztartásban 74 elektromos és elektronikus berendezés található a telefonoktól a kenyérpirítókig – a lámpákat nem számolva. Ezekből átlag kilencet, bár működik, mégse használnak, négy pedig úgy pihen a háztartásokban, hogy működésképtelen.

A felmérésből kiderült, hogy az első számú halmozott eszköz az apró elektronikai kiegészítők, mint például a fülhallgatók vagy távkapcsolók, ezt követték a kisebb háztartási eszközök (óra, vasaló stb.), harmadik helyen a  kisebb informatikai eszközök (egér, külső meghajtó, billentyűzet, router) állnak, utolsó előtti helyen a mobilok és okostelefonok, végül pedig a ételkészítéshez használt kisebb eszközök mint a grill vagy turmixgép.

 

A válaszadók elmondása szerint 46 százalékban azért ragaszkodnak ennyire ezekhez az eszközökhöz, mert még használni szeretnék őket, 15 százalék tervezi az eladását, elajándékozását, 13 százalék érzelmileg kötődik, 7 százaléknak pedig nincs információja, hogyan lehet szakszerűen megszabadulni tőlük.

 

Mindössze egy százalékban válaszolták azt, hogy az adott eszköz nem tartozik az újrahasznosíthatók körébe.

A 2022-ben a hulladékká váló kisméretű elektromos-elektronikus eszközeink tömege a Kheopsz-piramis négyszerese, 24,5 millió tonna lesz. Ha ez így folytatódik, akkor 30 év múlva ez a mennyiség meghaladhatja akár a százmillió tonnát is.

Az eredeti cikk ITT érhető el.

Borítókép: illusztráció (Fotó: Unsplash)

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.