Hogyan gyógyuljanak a betegek otthon és kerüljék el a kórházat?

Az egyetemek klinikái tájékoztató anyagokat készítenek a lakosság számára arról, hogyan kerüljék el a kórházat.

Forrás: MW2020. 12. 11. 10:30
az alvóteret kell elkülöníteni a többiektől Forrás: pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a következő évben indulhat el a koronavírus elleni tömeges oltás, addig védekezni kell a járvány terjedése ellen. Nap mint nap hallunk arról is, hogy egyre több a gyógyult beteg, sokan otthon, orvosi kezelés nélkül épülnek fel a fertőzésből. A tudományegyetemek klinikái különböző tájékoztató anyagokat készítenek a lakosság számára: nemrég a Pécsi Tudományegyetem hívta fel a figyelmet egy saját készítésű riportjában arra, hogyan gyógyuljanak a betegek otthon, hogyan előzzék meg, hogy kórházba kerüljenek – olvashatjuk a szon.hu oldalán.

– Lázat csillapítani felnőtteknél 38 fok alatt nem érdemes, mert a szervezetnek ez az első védekezési reakciója a fertőzéssel szemben, a gyerekeknél a tartósan magas láz szövődményei miatt ajánljuk a lázcsillapítást.

A vírusfertőzés általában száraz köhögéssel jár, amit nem lehet és nem is szabad nyákoldóval kezelni. Annál inkább emelni kell a C- és a D-vitamin-bevitelt. Mivel a vírus cseppfertőzéssel terjed, a lakás párásításával csak ártunk, a párás levegő sokszorosára növeli a kórokozók szóródását – hangsúlyozta dr. Jáksó Krisztián klinikai főorvos.

Akik otthonukban gyógyulnak, nem szeretnék átvinni a fertőzést családtagjaikra.

– Három fő életterünk van a lakásban: az alvásé, a nappali ébrenlété és a tisztálkodásé. A legritkábban éjszaka használunk maszkot, a beteg is leveszi estére, ezért leginkább az alvóteret kell elkülöníteni a többiektől, illetve a tisztálkodáshoz kapcsolódó helyiségek használatát.

Elsősorban a beteg alvóterét kell izolálni a lakás többi helységétől
Fotó: pexels

– A vizeletben és a székletben is ürülnek a vírus részecskéi, méghozzá fertőzőképes formában, emiatt minden egyes toalettöblítésnél fertőtleníteni kell, és át is kell szellőztetni a helyiséget – mondta a doktor, aki szólt arról is, miért tilos vérhígítót szedni az otthon gyógyuló koronavírusos betegeknek.

– A vírus közvetlenül a tüdőt támadja, a légzést nehezíti, hajlamossá teszi a tüdő kis- és középereit arra, hogy elzáródjanak.

A vérhígítók használata komoly odafigyelést igényel, lehet megelőző és terápiás dózisban is használni, de otthon tilos, mert a megelőző dózismennyiség mellett is fennállhat a vérzésveszély. Egyébként az sem bizonyított, hogy kivédené a későbbi tüdőszöveti érelzáródásos rögösödéseket – jegyezte meg a klinikai orvos.

A teljes cikk ITT olvasható.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.