A moringafa a szubtrópusokon élő faj, főleg Észak-Indiában termesztik több mint négyezer éve. Csodafának is nevezik, mert a levelei több mint százféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. A moringa C-vitamin-tartalma például hétszerese a narancsénak.
Az A-vitamin-tartalma négyszer több, mint a répáé, míg a fehérjetartalma is nagyon magas: 100 gramm moringalevél 9,3 g fehérjét tartalmaz.
Magyarul tormafának nevezik, de itthon is inkább a moringa kifejezést használják.
Moringa, a superfood
A moringa már a védikus orvoslásban és más hagyományos gyógyászati tradíciókban is kiérdemelte elismert helyét, az úgynevezett „superfood” kategóriába tartozik. Bár itthon csak szárított formában juthatunk hozzá, de ahol megterem – Indiától kelet felé, Kína alacsonyabb részein, Délkelet-Ázsiában és a Fülöp-szigeteken –, ott zöldségként is fogyasztják a leveleit, és a szárított változatára sem lehet panaszkodni.
Az immunerősítő levelek
A moringában lévő ásványi anyagok és vitaminok közül kiemelkedik a kalcium, a kálium, a magnézium és a vas, valamint az A-, C-vitamin, a B-vitaminok és az E-vitamin. Hatékonyan növelheti az energikusságot és az állóképességet, valamint a koncentrációra is jó hatással lehet. Étvágytalanság esetén tápanyagpótlás céljából, illetve a betegeknek a gyorsabb felépülés érdekében szintén hasznos lehet.
Erős antioxidáns
Antioxidáns szerepe hasznos lehet a kártékony szabad gyökök szabályozásában, valamint a sejtromboló oxidatív stressz visszaszorításában. A moringa tartalmazza az esszenciális aminosavak, a karotinoid fitonutriensek, az antioxidánsok és a természetes antibakteriális vegyületek kombinációját is.
Levelei (valamint a por és a kapszula is) számos olyan öregedésgátló vegyületet tartalmaznak, amelyek csökkenthetik az oxidatív stressz és a gyulladások hatásait.
Több kutatás is rámutatott rákmegelőző hatására, és akár a daganatos sejtek növekedését is gátolhatja.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels