„Az egész rendszer a tét, az eurót nem szabad kockázatnak kitenni. Az EKB-nak többet kell tennie, mert az EFSF és az ESM (az euróövezeti mentőalapok) nem elegendők. Az EKB-nak korlátlan kötvényvásárlásba kellene kezdenie, minél előbb, annál jobb” – mondta a fejlett gazdaságú országok nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetének (OECD) főtitkára, Angel Gurria egy gazdasági tanácskozáson a szlovéniai Bledben vasárnap. „Biztos vagyok benne, hogy senki nem hagyja el az euróövezetet, és nem is kell elhagynia” – tette hozzá az OECD főtitkára.
Nagy várakozás előzi meg az EKB következő, csütörtöki pénzügy-politikai értekezletét. Az elsődleges piaci állampapír-vásárlást az EKB alapszabálya nem teszi lehetővé, a másodlagos piacit is csak kivételképpen és korlátozottan, ám az EKB vezetői július vége óta többször is úgy nyilatkoztak, hogy a bank a megbízatása keretei között mindent megtesz az euró védelmében, és e felhatalmazás körébe tartozónak nevezték az állampapírhozamokat annyiban, amennyiben azok nagysága akadályozza az EKB enyhítő pénzügypolitikájának érvényesülését a hitelpiacon.
A hagyományos út nem mindig járható
Az árstabilitás megőrzése Mario Draghi szerint „néha megköveteli tőlünk, hogy túllépjünk a monetáris politika hagyományos eszközein”, amikor a pénzpiacok „széttöredezettek vagy irreális félelmek ülnek rajtuk”. Az Európai Központi Bank elnökének írása a Die Zeitben megerősítette azokat a piaci véleményeket, hogy az EKB már a szeptemberi kormányzótanácsi ülésen dönt egy új kötvényvásárlási program beindításáról a gyengélkedő euróövezeti országok állampapírhozamainak leszorítására.
Az EKB elnöke július végén kijelentette, hogy az EKB a megbízatása keretei között mindent megtesz az euró védelmében, és e felhatalmazás körébe tartozónak nevezte az állampapírhozamokat annyiban, amennyiben azok nagysága akadályozza az EKB enyhítő pénzügypolitikájának érvényesülését a hitelpiacon. Elemzők szerint már ez világos utalás volt arra, hogy az EKB kész beavatkozni az államadósság-piacon a hozamok leszorítása érdekében.
„Mint a kábítószer”
A német központi bank (Bundesbank) szerint azonban nem oldja meg az euróövezeti államadósság-válságot, ha az EKB újabb állampapír-vásárlási programot indít a válsággal küzdő euróövezeti tagállamok megsegítésére, az intézkedés a kábítószerhez hasonló hatást válthat ki és nem fér össze a demokratikus alapelvekkel.